İstediğiniz gibi bir araba bulduğunuzu düşünüyorsanız ve bu durumla ilgili pek fazla tecrübeniz yoksa, araba bakmaya teknik özelliklerden anlayan bir tanıdığınız ile ya da bir oto ekspertizle gitmeniz en doğrudur. Arabayı kontrol ederken aşağıdakilere bakmanız gerekiyor:
 
• Kaporta: Arabanın daha önceden hasarlı olup olmadığını, hasarlı ise  bu hasarın ne kadar olduğunu belirleyebilmek için boyasına dikkatle bakın. Kaportanın dış ve iç boyalarını karşılaştırın, değişen  yerlerine bakın. Kaporta üzerinde paslı ve darbeli  kısımlar olup olmadığını araştırın.
• Lastikler: Lastik aşınmalarına ve dişlerine  bakın. Yedek lastiğini kontrol edin.
•Sinyaller ve Farlar: Aracın farlarını,gösterge ışıklarını, sinyal lambalarını kontrol edin. Göstergelerin doğru  ve iyi çalışıp çalışmadıklarına bakın.
• Sızıntı kontrolü: Arabayı mümkünse yıkamaya götürün. Bunu deneme sürüşü sırasında da yapabilirsiniz. Yıkama sırasında camlardan su geçip geçmediğini kontrol edin. Bagajı da bu açıdan kontrol edebilirsiniz.


• Servis kayıtları: Arabanın servis kayıtlarını isteyebilirsiniz. Kayıtlarının bulunması olumlu bir özelliktir.
• Diğer teknik kontroller: Arabanın sahibinden izin isteyip arabayı servise götürebilirsiniz. Serviste size almak istediğiniz araba hakkında detaylı bir rapor çıkartılır. Böylece değişen parçaları, süspansiyon sistemi, elektrik aksamı, şasesinde ve tabanında önemli bir hasar olup olmadığı gibi bilgileri bir uzmana gösterebilirsiniz.
• Belgeler: Arabayı alırken belgelerinin tam olması gerekir. Ruhsat,vergi makbuzları, garanti belgesi dikkatlice inceleyerek her şeyin düzenli olup olmadığını garanti altına alın. Aracın temiz kağıdını isteyerek eski sahibine ait olabilecek her türlü trafik cezası,vergi borcu, OGS cezası vs. olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.
• Çalıntı olup olmadığını anlama: Arabanın üzerindeki ruhsattaki motor ve şase numaralarını, motor ve şase numaraları ile karşılaştırın. Arabanın çalıntı olması, paranızın boşa gitmesine  ve kendinizi temize çıkartmak için uğraşmanıza sebep olacaktır.

 oto ekspertiz sistemi alacağınız araç hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur ,oto expertiz süreçleri uzman kadrolarımız eşiliğinde yapılarak size ayrıntılı şekilde rapor sunumu yapılır.

HEMEN ARA