2.el araba satın alırken, 0 km araba almaya göre  daha ucuz bir yöntem olsa da, piyasada km’si  ile oynanmış Yüz binlerce araba bulunuyor. Bazı durumlarda kilometresi düşürülmüş aracı anlamak ustalar için bile oldukça zor olsa da bazı basit için tıklayınız. detaylara dikkat edilerek en azından durumdan şüphe duymak mümkün olabilir. Bu basit detaylar her hangi bir usta yada uzmana sorulmaksızın basit bazı yöntemlerle anlaşılabilir. 

Genellikle 100bin km kullanılmış araçlar eğer çok kötü için tıklayınız. kullanılmamışsa bu tip sorunlar görülmeyebilir veya daha az görülebilir. Ancak sayaç 250bin ve üstü kilometrelerden düşürülmüş ise bu hatalar rahatlıkla görülebilir. Ancak her şeye rağmen bu tip hatalar profosyoneller tarafından çok iyi kamufle edilebilir bu nedenle mutlaka bir uzmanın aracı görmesinde fayda vardır. 50 TL gibi düşük bir ücretle yapılan bu uygulamaya 1 ila 7 yıl arasında hapis cezası da bulunmaktadır.

  • Koltuk, Kapı ve Yer Döşemeleri

Özellikle sürücü koltuğunun kapıya bakan tarafında bulunan yükseltiler ve kapı içi döşemeleri aşırı aşınmış olurlar. Ayrıca içlerindeki sünger desteği de dümdüz olmuştur ve koltuğun demir iskeletini elimizle anlayabiliriz. Bu aşınmalar bazen yama ile tamir edilir bazen de kaplama tamamen değiştirilir. Bu 3 durumda da aracın gösterildiğinden fazla kilometre yaptığı anlaşılabilir. 

  • Direksiyon Simidi 

Direksiyon simidi üzerinde deri kaplama var ise özellikle sürekli tutulan kısımlarda iyice incelme vardır veya delinmiştir. Bazen bu deri kaplama tamamen değiştirilir ve aracın genel durumuna göre yeni görünür. Aracın deri direksiyona sahip değilse ve kaplama mevcut değilse iyice parlamıştır ve üzerinde bulunan tutunmayı sağlayan tırtıklar da iyice düzleşmiştir. 

  • Jant Durumu

Aracın üzerinde orjinal jantları mevcut ise sürtme ve boya atmaları oldukça fazladır. Özellikle jantın lastik ile birleştiği kısımlarda sürtmeden kaynaklı derin çizikler oldukça fazladır. Ayrıca jantlarda yıkamadan kaynaklı yüzeysel çizikler ve matlaşmalar bulunur. Jantlar araca göre oldukça yeni duruyor ise boyanmış veya yeni alınmış olabilir. Aracın orjinal jantları yerine replika tarzı jantlar kullanılmış ise ve bu jantlar oldukça yeni ise orjinal jantların eskiliği nedeniyle değiştirilmiş olabilir.

  • Plastik parçalarda renk atması ve matlaşma

Aracın içinde ve dışında bulunan plastik parçalar güneşin ve tozun etkisi ile zamanla matlaşır ve siyah rengi griye döner. Ayrıca pütürlü yapısı çok düzleşir ve parlaklaşır ve yer yer çatlamalar meydana gelir. Bu plastik parçaların çok fazla kullanıldığını ve ömürlerini tamamladığını gösterir. 

oto ekspertiz sistemi alacağınız araç hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur ,oto expertiz süreçleri uzman kadrolarımız eşiliğinde yapılarak size ayrıntılı şekilde rapor sunumu yapılır.

HEMEN ARA