2.EL OTO' DA KAPORA DOLANDIRICILIĞI

           Günümüzde her sektörde olduğu gibi 2.el oto ticaretinde insanların araç almalarındaki zaafı kullanıp dolandırıp sonucun oluşan mağduriyetler her geçen gün artmakta ,bize gelen şikayetleri göz önüne alıp bu konuda insanları aydınlatmak ve sahtekarların tekerine taş koymak maksadıyla  bu yazımı kaleme aldım . mevcut dolandırıcılık yöntemleri nelerdir  ve bunlardan korunma yollarından bahsedeceğim .Aşağıda sıraladığım yöntemleri  sakın denemeyin.

1-Kesinlikle internet veya telefon yoluyla bulduğunuz araçlar için kaparo vermeyin .

2-İnternette yazılan veya resmini gördüğünüz  her araca itibar etmeyin .aracı bizzat yerinde görün veya profesyonel 2.el oto ekpertiz kurumlarından yardım alın .

Dolandırıcılar sizi şu şekilde kandırmaya çalışırlar .

1-Baktınız aracın fiyatı piyasa değerinin çok altında satıcıya iletişime geçtiniz size şu cümleyi kurar ;Şu anda birkaç alıcı aradı anlaşma aşamasındayız ,çok arayan var ciddi alıcıysanız  şu hesaba kaparo yatırın vb gibi cümleler kurar sizde bu fırsatı kaçırmamak için harekete geçer 500 TL yatırıp 1 gün sonrasına rendevulaşırsınız ama sahtekar sizin gibi 10 kişiden olmayan araç için 5000 TL toplamıştır bile

2-Bu tür ilanlar ulaşılması zor ve küçük şehirlerden verilir ki aracın başına gelme ihtimalinizi zayırlatırlar .

3-İlanlar 2.el piyasası ve sevilen araç modellerinle verilir ve uygun fiyata,çok acil satılık ,son fırsat kaçırmayın gibi açıklamalar kullanırlar unutmayın Türkiyede 3.5 milyon araç satışı oluyor istediğiniz aracı mutlaka bulursunuz acele etmeyin .

4-Güven vermek için ben polisim,devlet memuruyum gibi meslek söylüyerek insanların güvenini sağlamak isterler .

5- İlanların açıklamasında arabanın az kullanılan temiz ve bakımlı bir araç olduğu hissiyatını uyandıracak şekilde açıklama yapılır ve ilanlar verilir. "Kızımın aracı, yurt dışındaki oğlumun aracı, emekliyim aracım garajda duruyor, çok kullanılmıyor vs" gibi dikkat çekici başlık ve açıklamalar yazıyorlar veya acil satmam gerek önemli ve elzem ödemelerim var gibi açıklamalar yazılır.

6-Genellikle araç fotolarını sahiplerinin haberi olmadan plakalarını gizleyerek sunarlar .

7-Kaparo genellikle ptt ve banka havale yoluyla istenir .

8-Bu kişilere ait bir çok telefon numarası vardır vurgun bitince kırılıp atılır.

İlan sahipleri size cümleleri kullanıyorsa temkinli olun .

·         ''Arabayı aran çok kimse var''

·     9-"Bugün birkaç kişi aracı görmeye gelecek, ya önce sen gel ya da kapora gönder adını koyalım aracı ilandan kaldırayım satıldığını söyleyim" der.

·    10- Aracı görmek istediğinizi söylersiniz size ‘’şu anda şehir dışındayım ,yoldayım ,çok işim var müsait değilim ,çok istiyorsanız kaparo verin adını koyalım der’ler

      11-Havale yapıldıktan sonra buluşma adresi verilir .Siz buluşma yerinize gidersiniz kimseyi bulamaz telefonla ararsınız telefona ulaşılamıyordur sahtrekar çoktan hattı imha etmiştir bile 

En yakında ki büfeden soğuk su içmeyin sakın ,çünkü yaşadığınız şok sizi  baya terletecektir.

Sanal ortamda  sakın kapora vermeyin .

Evet bu dolandırıcılık işlerinden korunmak için yukarda size saydığım noktalara dikkat edin yada bu işte size partner olucak araç alımında size danışmanlık yapacak kurumlardan veya 2.elekspertiz firmalarından yardım alın .başınız ağrımasın huzurunuz kaçmasın .

oto ekspertiz sistemi alacağınız araç hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur ,oto expertiz süreçleri uzman kadrolarımız eşiliğinde yapılarak size ayrıntılı şekilde rapor sunumu yapılır.

TEKERİNİZE TAŞ DEĞMESİN.

HEMEN ARA