Kullanılmış bir araba satın alırken neleri kontrol edersiniz? Satın almaya veya almamaya karar vermenize sebep olan faktörler nelerdir? Sürücülerin %60’ın dan fazlasının kararını en çok etkileyen faktörlerin arabanın yaşı ya da yaptığı km olması şaşırtıcı değil. Fakat yapılan araştırmaya göre sürücülerin sadece %2’sinden azı aracının motor ömrünü etkileyen en önemli faktör olan motor yağının kalitesini ve durumunu kontrol etmenin de  önemli olduğunu düşündüğü ortaya çıktı.

Porsche alıcılar için 5 aşamalık bir rehber oluşturdu.

1. Ev ödevinizi yapın
Hangi arabaların bütçenize uygun olup olmadığını tespit etmek için bir bütçe oluşturun. Satın almak için çok yaşlı olmayan, iyi bakılmış, km düşük bir araba seçin. Renk ve seçenekler konusunda esnek olun, 2.el araba  piyasasında bakımlı araba çok önemlidir.

2. Satıcıları telefonla arayın
Satıcıyı aradığınızda doğru sorular sorun. Aracın tüm kayıtları ve trafiğe çıkma belgelerinin olup olmadığını, üretici firmanın yağ sınıfı ve akışkanlığı önerilerine uygun olarak servisinin yapılıp yapılmadığını, en son ne zaman servise gittiğini,  yeni lastiklere ihtiyacı olup olmayacağını öğrenin.

3. Motor yağını kontrol edin
Motor yağı bir arabanın can damarıdır ve mekanik aksamlar genellikle çeşitli firmaların mühendisleriyle işbirliği yaparak oluşturulur. Uygun motor yağını kullanmak performansı arttırır, motor ömrünü uzatır ve yakıt tasarrufu sağlar. Motor yağı seviyesini ve durumunu kontrol edin.

4. Lastikleri kontrol edin
Arabanız ile zemin arasında tek bağ olan lastiklerin kalitesi hayatınızı kurtarabilir. Aynı motor yağında olduğu gibi, arabalar tasarlanırken yol tutuşunu,optimum sürüşünü ve fren performansını garantilemek için öncü lastik firmalarıyla işbirliği yapılır. Lastiklerin kaç yıllık diye sorun, taban desenini kontrol edin ve yedek lastiği inceleyin.

5. Arabayı kullanın
Satın almadan önce arabayı mutlaka kullanmalısınız. Bu gerekli çünkü arabanın kullanım ve sürüş özelliklerini veya çıkarttığı sesi sevmeyebilirsiniz. Arabanın size uygun olup olmadığını anlamak için 10 km’lik bir sürüş yeterli olacaktır. Motor uygun bir şekilde hızlanıyor mu? Araba düz bir hatta durup kalkabiliyor mu?

Araba sahibi olmak konusunda bazı insanlar çok tecrübeli iken, bazılarımız henüz ilk arabasını almayı planlıyor olabilir. Her iki hususta da dikkat etmemiz gereken birtakım konuları bir araya getirdik.

Sıfır Araç Almak
Araç almaya karar verdiğinizde, bütçeniz yetiyorsa sıfır araba almaya çalışın. Fabrika çıkışlı bir araba üretici firma garantisi altında olduğundan güvenle ve uzun süre sorunsuz kullanabilir, onarım ve bakımı konusunda daha rahat olabilirsiniz.

Galerilere gittiğinizde deneme sürüşü yaparak aracı alıp almama konusunda daha iyi karar verebilirsiniz.

2. El Araba Almak
Bütçeniz sıfır araba almak için yeterli değilse, aynı modelin 2. el ücretlerine bakabilirsiniz. Böylelikle  iyi durumda olan arabayı daha ucuza satın alma şansınız olabilir. 2.El araba alırken dikkat etmeniz gereken konular sıfır arabadan daha çoktur.. Kullanılmış bir araba alacağınız için tüm kontrollerini çok iyi yapmanız gerekir.

2. el araba almaya karar verdiyseniz, dikkat etmeniz gereken önemli detaylar vardır. Araba alımı yaparken öncelikle almaya karar verdiğiniz arabanın sorgulaması internetten yapılmalıdır. Bunun için e-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet üzerinden arabanın  plakası girilerek sorgulama yapılır. Arabanın çalıntı ya da rehinli olup olmadığı sistem üzerinden görüntülenir.

2.el arabaların alım ve satım işlemleri noter aracılığıyla yapılır. Notere gitmeden önce almaya karar verdiğiniz arabanın trafik cezası ve vergi borcu olmaması gerekir. Vergi borcu veya trafik cezası bulunan arabaların noter satışı yapılmaz. Arabanın muayenesinin veya zorunlu trafik sigortasının yapılmamış olması arabanın satışına engel değildir. Fakat alıcı borçları üstlenmiş sayılır.

HEMEN ARA