İlk başta almayı düşündüğünüz 2. el arabayı belirlemeniz gerekiyor. Bu durumda söyleyebileceğim şey, ekonomikliği bir kenara bırakıp sadece performans ve konfor için Alman, iyi bir performans ve uzun süre minimum maliyetle kullanmak için Japon, performans ve konfor dengeli seviyelerde olsun biraz masraf çıksa sorun değil diyorsanız Amerikan bir marka tercih etmelisiniz. İtalyan ve Fransız markalarını hiçbir durumda önermiyorum. Fakat bunu söylerken bazı  markaları dahil etmiyorum elbette.

a) Beklentiniz Nelerdir: Donanım mı yoksa performans mı?
Alman arabaları donanım ve işçilik kalitesi bakımından her zaman ön sırada olmuştur. Bu durumda uzak doğulu birçok üreticinin liste özelliklerine aldanmamak gerekir, fakat fazla donanımı bünyesinde barındıran ekonomik çok fazla model bulabilirsiniz. Ancak bu arabaların kalite yönünde sınıfta kaldıklarını söylemek pek zor değil. Donanım olarak kullanılan aksesuarın kalitesi bir yana bu donanımların uzun yıllar arabayla uyumlu ve sorunsuz çalışabilmesi önemli bir durumdur. Aksi taktirde arabayı seven ona gözü gibi bakan birisiyseniz, bu şekilde uzak doğu yapımı arabalarla servislerin yolunu aşındırabileceğinizi unutmayın. Her hafta farklı bir yerden sorun çıkmasıyla beraber, en sonunda lanet edip aracı satmanızla sonuçlanan tatsız bir süreç olacaktır bu.

Performans konusunda her markanın beklentilerinizi karşılayacak modelleri bulunuyor. Beygir gücü fazla olan dizel bir araba performans beklentilerinizi büyük ölçüde karşılayabilecekken, yüksek devir çeviren güçlü benzin motorlarının verdiği hazzın daha  farklı olduğunu da ifade etmekte yarar var. S2000 tarzı bir araba kullanmak cadde arabaları açısından en üst sınırı ifade ederken, daha iyisini ise ancak pist arabalarıyla hissedebileceğinizi rahatlıkla söyleyebilirim. 

Otomobili ilk görüşünüzde benim olmalı diyerek heyecan duygusuna kapılabilirsiniz. Bu sizin olaylara olması gerekenden farlı ve fazla toleranslı bakmanıza neden olabilir.  Mesela arabada tampon dışında değişen parça kaporta parçası vardır belki ya da sel gelmiştir beline kadar suyun içinde yatmıştır ya da komple boyatılmıştır, hasarlı olduğu için onarım görmüştür vs. ama siz bunları dikkate almayabilirsiniz. Bu durumda mutlak çözüm arabayı araç test merkezine veya bir oto ekspertiz servisine götürerek arabaya baktırmanızdır ki, eğer bir kaza yapılmış ve saklanıyorsa bu hemen ortaya çıkacaktır.

 oto ekspertiz sistemi alacağınız araç hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur ,oto expertiz süreçleri uzman kadrolarımız eşiliğinde yapılarak size ayrıntılı şekilde rapor sunumu yapılır.

Otomobile İlk Dokunuş ve Kontrol

Arabaya birkaç bakışta ne durumda olduğunu az çok anlayabilirsiniz. Örneğin kaza yapmış bir arabanın kaportasındaki ek çizgileri simetrik olmaz. Parça bir tarafa daha yakın olduğu için ek çizgileri baştan sonra aynı kalınlıkta değildir. Bir diğer kontrol edilebilecek durumsa, ön kaputu ve bagaj döşemesini kaldırarak motorun tamponla olan ön boşluğunu ve bagajın stepne boşluğunda deformasyon olup olmadığına bakabilirsiniz.

Arabanın dış görünümü sorunsuzsa, iç mekanın yıpranmış olması, sigara içilip içilmediğine, tavan ve zemin döşemelerinin durumuna ve arabanın elektronik aksamının klima, teyip vs. çalışıp çalışmadığına bakılmalı ve kesinlikle test sürüşü yapmalısınız. Eğer imkanınız varsa motordan iyi anlayan bir kişiyle beraber arabanın sürüş dinamiklerini ve motorun durumunu kontrol edebilirsiniz. İyi bir usta arabanın sesinden sübapların sesli çalışıp çalışmadığını, vuruntu olup olmadığını, zengin veya fakir karışım olduğunu ,vuruntu olup olmadığını vs. gibi birçok durumu anlayabilir.

 

 

HEMEN ARA