Alacağınız Araç Seçimininde Dikkat Etmeniz Gereken 13 Nokta 

                  Öncelikle nasıl araç seçimi yapmamız gerektiğinden bahsedelim ,ister sıfır araç ister 2.el olsun öncelikle bizim için önemli faktörleri büyükten küçüğe doğru sıralamalı ve bütçemize orantılı olacak şekilde kara vermenize yardımcı olmaya çalışacağım .

               Bizlere en çok sorulan sorulardan bir tanesi ‘’Araç tipi çok hoşuma gidiyor ‘’araç seçiminden tek kriter bu değildir başta 5 kişilik bir aileniz var ve suport sınıfı bir araç seçmeniz yada yeni evli bir çift station vagon tibi araç almanız mantıksız olur .günümüzde her klasmanda araç çeşitleri var eskiden doğan'ımız ,şahin'imiz biraz daha genişi kartalımız vardı .bugün araç çeşitliliği bolluğundan insanların otomobil seçiminde kafaları oldukça karışıyor ,hem marka çeşitliği ve beraberinde tip ve sınıf seçenekleri oldukça fazla .

                İşte bu konuda otoekspertest ekibimiz tarafından oturduk ve sizin araç seçiminde hangi noktalara dikkat etmeniz ve kriterleri önem sırasına göre sıraladık .

1-Kaç Kişilik aileyiz

Ailenizin sığmayacağı araç işinize yaramaz.

2-Aracı sadece sizmi kullanacaksınız ?

Aracı aile bireyleri dahil kullanacaksa otomatik vitesli araç tercih edilmelidir.bunun sebebi bir araçta en zor alışılan yer vites kolu ve debriyaj pedalıdır .eğer aracı farklı kişiler aracınıza biniyorsa otomatik şanzıman sistemli bir araç almanızda fayda var .

3-Ailede bebek ve yetişkin bireyler varmı ?

Ailenizde çocuk varsa bebek koltuğuna uygun ve eşyaları için geniş bagaj ,yetişkinler konforlarına düşkündür sedan tipi geniş araçlar tercih edilebilir .

4-Aracı ne amaçla kullanacaksınız ?

Alacağınız araç ticari amaçla mı ? yoksa hususi amaçla kulanacaksınız?sportif amaçla kullanacaksanız mutlaka modifiye yapılacaktır kaçınılmaz ,aracınızın modifiye kriterlerine uygunluğu  çok önemlidir yanlış eklentiler aracınıza ciddi masraflar açabilir .smart tipi araca no2 bağladığınızı düşünsenize büyük ihtimal motoru elinize alırsınız .

 

5-Yılda kaç km yol yapacaksınız.

Ben aracımız işe gidip gelmekte kullanacağım diyorsanız kısa mesafeli yerlerde lpg li ben uzun yol yapıyorum şehirler arası mesafeli ticaret yapıyorum ömrüm yollarda geçiyor diyorsanız sizi daha az yoracak sürüş kolaylığı yüksek konforu ön planda dizel veya lpg li araçlar tercih edilebilir .

Şimdi okuyucularımızın kafasına şu soru işaretinin oluştuğunun farkındayım kısa mesefede benzinli uzun mesafede dizel araç dediniz neden ? Hemen açıklayayım araç ne olursa olsun fizik kuralları dahilinde soğuk bir motor ,sıcak motora göre daha fazla aşınır bu aşınma etki  kuvveti aracın daha fazla yakıt yakmasına sebeb olur bu yüzdendirki şöyle bir kıyaslam  yapılır aracım şehir içi 3,2 şehirler arası 2,6 yakıyor bunun sebebi budur . siz aracınızı ne kadar çok kontak açıp kapatıyorsanız o kadar masraflarınız çoğalır . dizel araçlar benzinli araçlara göre ateşleme sistemi  sıkıştırma ile gerçekleşir bunun için dizel araçların ilk aradığı şey ısıdır .bir dizel aracın en verimli saatleri çalışma sıcaklığında olduğu zamandır .  

Neyse biz konumuzdan sapmadan asıl mevzuya dönelim .

6-Araç şirket arabası olucak önüne gelen binecekmi ?

İşte insanların en çok yanılgıya ve hataya düştükleri nokta bu eğer bir araca günde 10 farklı kişi üztünde geziyorsa en ucuz araç için sölüyorum aylık masrafı 3000 TL nin aşağısına düşmez  .peki bu gideri  tamamıyla kesebilirmisiniz ; hayır, fakat size masraflarınızı en aza indirmenin yollarında bahsedeceğim .

·         Donanım seviyesi düşük olsun full+full araç almanıza gerek yok .

·         Sıfır araç alın inanın daha karlı çıkarsınız .

·         Daha ucuz Araç alın

·         Mutlaka cps takip sistemi taktırın .

·         Yakıt cimrisi araçları tercih edin .

7-Aracınızı nerede kullanacaksınız ?

Araç büyük şehirlerde kullacaksınız park sorunu olmuyacak ufak kasa ekonomi sınıfı otomatik vitesli araçlar tercih edilebilir . küçük şehirlerde maddiyatımızı yettiği en dayanıklı ve yolları bozuksa yüksek kasa araçlar tercih edilebilir .

 

8-Aracınızın yıllık masraflarını hesaplayın

Aracınızın motor hacmine endeksli vergi ,kasko,sigorta yakıt gibi giderlerini düşünmeniz şart.

9-Alacağınız araç gerçekten sağlam mı ?

 

Sıfır araç alacaksınız Sağlamlığa ve dayanıklılığa önem veriyorsanız Alman veya Japon menşeli marka gruplarını  tercih edin yada alacağınız araç markalarının kronik arıza tespiti için internetten araştırma yapın .

11-Yedek parça sıkıntısı yaşarmıyız?

Bir araç trafikkte markasal yoğunluğu varsa o aracın parça sıkıntısını yaşamassınız .size burda marka marka sıralamak baya zamanımızı alır işin özeti şu fiat Albea nın sağ farını istediğiniz yerden temin edebilirken .ford mustang’in  1 ay bekleyebilirsiniz .

12-Maddi olarak sıkıştığımda aracımı nakite çevirebilirmiyim ?

Her kötü malın bir alıcısı vardır derler ,vardır ama o araçtan zarar edip elinizden çıktıysa bir anlamı kalmaz .2.el piyasası olan araçları tercih edin bunun etrafınızı gözlemleyebilirsiniz ?zor satılan araçlar hemen alıcı bulamayacağından maddi zarara uğrayabilir aracı değerinin çok altında elinizden çıkarmak zorunda kalırsınız .

 

13-Alacağınız araç 2,el ,korkularınızmı var?

Alacağınız araç 2,el ve korkularınız var işte burda durun,çünkü bu sektörde en fazla dolandırıcılığın döndüğü nokta burası ,bundan kaçınmak için uzman bir 2.el oto ekspertiz firmalarından yardım alabilirisiniz .bu işi mobil olarak hizmet sunanlarda var alacağınız aracı buldunuz İstanbul içi mobil hizmet veren otoekspertest bu işi profesyonel yapan firmalardan bir tanesi  .2,el alırken 5 önemli nokta başlıklı makalemi mutlaka okuyun .

 

 

Ben Fatih GÜNEŞ 2.el Oto Ekspertiz Uzmanıyım .2.el oto  alma arifesindeyseniz blog sayfamıza davetlisiniz.

 

 

 
 
HEMEN ARA