Ailemizi, kendimizi emanet ettiğimiz arabalarımızın bakımı can güvenliğimiz için hayati önem taşımaktadır.. Arabalar da insanlar gibi mevsimsel değişikliklerden etkilenirler.Yeni gelen mevsime ayak uydurmak ve güvenli bir sürüş için bir takım temel mekanik değişikliklere ihtiyaç duyarlar. Arabalara temel olarak yaz ve kış mevsimlerine girişte özel kış bakımı yapılır.

Lastik Değişimi

Kış aylarında önemli bir diğer durumsa lastiklerdir.  Kış lastikleri, kışa girerken arabaya takılmalıdır. Dört mevsim adı verilen lastikler, kış şartlarına göre değildir ve kış aylarında dört mevsim lastik kullanmak ticari arabalar için yasaktır. Kış lastiğinizi takarken özellikle kontrol etmeniz gerekir. Kış lastikleri özellikle yoğun yağmur ve karla karşılaşılan kış aylarında su tahliyesini sağlar. Eğer diş derinliği uygun değilse araba kışın yolda kayar. Arabanın lastik ömrü, lastik derinliği, kullanım süresi gibi durumlara dikkat edilerek kontrol yapılmalıdır. Lastiğin kullanım kılavuzunda bulunan diş derinliklerinin altına inmesi durumunda yol tutuşu zayıflar ve arabanın fren mesafesi uzar bu da kazalara neden olabilir. Bunu engellemek için arabanın lastikleri yenilenmelidir.

Silecek Bakımı

Yaz aylarında çok az kullanılan sileceklerin kontrolü kışa girerken yapılmaktadır. Yazın sıcaktan yıpranmış silecek lastikleri kışa girerken değiştirilmelidir. Lastik süpürgesinin sağlamlığı, silecek motorunun doğru çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Bunun yanında silecek suyuna antifriz ilave edilmelidir.

Motor Suyu Kontrolleri
Kışın ağır geçtiği yerde yaşam sürülüyorsa veya arabanın yer yer ağır kış koşullarına maruz kalabileceği durumlar varsa kış bakımına önce motor soğutma suyu ile başlanmalıdır. Motor soğutma suyunun miktarı ve içindeki antifriz miktarı ölçülmelidir. Antifriz, arabanın soğutma sistemine konan sıvıdır. Antifriz arabanın motorunun içinde dolaşan suyun donmasını engellediği için kışın motorun zarar görmesini, hararet yapmasını engeller.

Akü Bakımı
Soğuyan hava aküyü zayıflatır. Kış aylarında genelde ilk çalıştırmada araba zorlanıyorsa bilin ki bu durum akünün zayıflamış olmasıyla ilgilidir. Akünün içindeki sıvı azalmış olabilir. Akü suyu seviyesine kışa girerken kontrol edilmelidir.. Eğer akü şarjı düşük ise, akü şarja takılmalı ve şarj miktarı istenen seviyeye getirilmelidir. Bu nedenlerle kışa girerken akünün durumu kesinlikle kontrol edilmelidir.

Bunların dışında Alt takım bakımı,Fren kontrolü,Zincir ve kar küreyici bakılmalı veya oto ekspertize veya araç test merkezine gösterilmelidir.

Arabanıza Kış Aylarında İyi Bakabiliyor Musunuz?

Ülke genelinde hava şartlarının zor olduğu bir haftaya başladık. Bundan dolayı arabamıza kış ayları yapmamız gereken bakımlar var. Aslında periyodik bakımlarını yapıyorsanız, kış bakımını için çok fazla bir şey yapmanıza gerek yok.

İlk yapmamız gereken akümülatör; arabanızın ateşleme sistemine verilen isimdir. Soğuk havalarda arabanızda daha çok elektrik harcaması oluşacaktır. Düşünün kar yağmış, arabanızı zar zor temizlemişsiniz tam çalıştıracakken marş basmıyor, işte o zaman kabus gibi… Çok küçük önlemler alarak akünüzü 3 yıldan fazla kullanıyorsanız bir serviste voltaj ve şarj gücünü kontrol ettirerek bu sorunu çözebilirsiniz.

İkinci yapmamız gereken antifriz; dilimize İngilizceden geçmiştir ve radyatör suyuna karıştırılarak suyun donmasını engelleyen bir maddedir. Arabanız için bir kurtarıcıdır ve kış aylarında benzin istasyonları bu işi ücretsiz yapar.

Üçüncüsü kış lastikleri, dikkat edilmesi gereken bir maddedir; çünkü hayatınız söz konusu olmaktadır. Önceki senelerde ticari arabalarda zorunlu olan kış lastiklerinin alamet-i farikası ısının 7 derece veya altında kullanılacak şekilde dizayn edilmektedir. Dört mevsim lastiklerinde hava belli bir ısının altına düştüğünde yol tutuşları azalır. Yol tutuşunuz ile fren mesafeniz için kış lastiği kullanmanız hava koşullarında kaza riskini azaltır.

Beşincisi; sileceklerinizi kontrol ettirin. Çünkü; yaz ayları süresince sıcaklıktan dolayı silecek lastikleri yıpranabilir. Camınızı tam temizlemeyen ve yıpranan bir sileceğe cam suyunun donmasını eklersek yolculuğunuzu sürdürmeniz kolay olmayacaktır.

Altıncı olarak ise; kışın erken kararan hava nedeniyle farı çok daha fazla kullanmanız gerekecektir. Bu yüzden aydınlatma sistemlerinizin eksiksiz çalıştığını kontrol etmelisiniz.

Yedinci ve son olarak da fren sistemi; yağışlı ve soğuk havalarda daha çok kullanmanız gerekebilir. Durma sisteminin uzadığı havalarda frenleriniz ve balatalarınız ile ilgili bakımlarınızın eksiksiz olmasını sağlamalısınız.

 

Havalar kışın habercidir. Kendimizi, evimizi nasıl kışa hazırlıyorsak arabalarımızı da kışa hazırlamalıyız. Arabalar için kış hazırlığının ilk aşaması ise kış lastiği takmaktır. Arabanızı kış koşullarına hazırlamak için yapmanız gereken bir takım tedbirler var.

Kış lastiği uygulaması 1 Aralıkta başlıyor. Son güne bırakıp uzun kuyruklarda beklemek yerine kış lastiğinizi şimdiden taktırın; kar yağmasını beklemeyin.

İşte arabanızı kışa hazırlamak için yapmanız gerekenler:

Bir oto ekspertiz şirketine gidip, kış lastiğinizi taktırın. +7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, yaz lastiklerinin yola tutunma özelliği önemli oranda azalır. Oysa kış lastikleri özel sırt karışımı ve tasarımı sayesinde daha güçlü yol tutuşu ve kısa fren mesafesi sağlar ve hayat kurtarır.

Kışa girmeden arabanızın rutin bakımını oto eksper test ‘e yaptırın ve arabanızda herhangi bir sorun olmadığından emin olun.

Kış aylarında yolda kalmamak için mutlaka akü kontrolünü yaptırın.

Antifriz, kışın arabanızın soğutma sisteminin donmasını önler. Radyatör sistemindeki suyun donmaması için mutlaka antifriz kullanın.

Yağışlı ve soğuk havalarda görüş mesafesi azalacağı için sileceklerinizin aşınma olasılığı da oldukça yüksektir. Sileceklerinizin bakımı, kontrol edilmesi ve gerekiyorsa değiştirilmesi önemlidir. Silecek suyunuzun, cam yıkama sistemini donmaktan koruyan alkol içermeyen uygun bir cam silecek sıvısı olmasına dikkat edilmelidir.

Sürüş problemlerini dikkatle incelemelisiniz; Motorun ilk harekette zorlanması, bozuk rölanti ve stop etme, avans ayarı, düşük güç gibi sürüş problemleri varsa,  uygun bir oto ekspertiz servisinde arabanızın ayarlarının yapılması gerekir.

Yakıt sistemindeki nemin donmasını önlemek amacıyla, depoya ayda bir kez bir şişe buz önleyici katkı eklenmesi yararlı olabilir. Yakıt deposunun yarıdan fazlasının dolu tutulması gerekir, çünkü dolu tutulan yakıt deposu, borulardaki donmayı önleyecektir.

Ayrıca motorunuzun yağını ve yağ filtresini arabanızın teknik ve bakım kitabında belirtilmiş olan km'lerde bir değiştirmelisiniz.

Araba bagajınızda mutlaka ilk yardım çantası, marş takviye kablosu, uyarı araçları, kum ya da paspas çekme halatı, el feneri, tekerlek zincirleri, buz kazıyıcı, küçük bir kürek, kar fırçası, eldiven ve battaniye gibi yardımcı aletler bulundurmanızda fayda var.

Arabanızı kullanırken, kış koşullarına uygun özel sürüş tekniklerini uygulayın. Takip mesafesine dikkat edin; hızınızı düşürün; savrulmayı ve patinajı önlemek için ani hızlanmalardan kaçının. Durmak ya da yavaşlamak amacıyla vites küçülterek motor frenini kullanabilirsiniz.

 

HEMEN ARA