İkinci el bir arabayı alırken çok daha dikkatli davranmanız gerekiyor. Bunun nedeni piyasada karşınıza sıklıkla çıkacak çok fazla dolandırıcının olmasıdır. Hurda araba tamir edip bakımlı temiz ve kazasız  diyerek satan satıcılar, bu tür hasarı kayıt altında olmayıp tramerden sorgulandığında kayıt çıkmayan, kazasız sanılan arabalar, ağır hasardan dolayı pert raporlu arabalar, ticari olarak kullanılmış ve hususiye çevrilmiş arabalar, km’leri ile oynanmış km si düşürülmüş arabalar, ağır motor, mekanik ve şanzıman arızası olan idareten tamir edilmiş arabalar araba alırken çokça karşılaşacağımız durumların başında geliyor. Araba alacağımız zaman dikkat edilecek hususları şu şekilde sıralayabiliriz;

– Öncelikle yetkili servis bakımlı ve tüm bakım onarım ve hasar kayıtları km’leri ile birlikte kayıtlı olan arabaları almaya özen gösteriniz.

-Öncelikle baştaki sahiplerinin sattıkları arabaları almaya çalışınız.

– Beğendiğimiz arabanın motor numarasını ve şasisini ruhsatla uyuştuğunu araba bilgilerinin plakasının model  ve markalarının doğru olduğuna bakınız ve emin olunuz.

– Arabanın ruhsatındaki ilk tescil tarihinin arabanın model yılı ile aynı olduğundan emin olunuz.
– Arabanın plaka, şasi numarası ve motor numarası sorgusu 5664 üzerinden yapınız.

– Sigortacınız aracılığı ile arabanın pert raporu ve ağır hasar kaydı olmadığına ve kaçıncı sahibi olacağınızı öğrenin. Çok fazla el değiştirmiş arabaların büyük bir sıkıntıları olabileceğini unutmayınız.

– Alacağınız arabacın kaporta aksamında boyanan ve değişen parçaları olmayan kazasız arabaları seçmeye çalışın ya da ne kadar az değişen  veya boyanan parça varsa o kadar makbul olacaktır.

– Mümkün olduğu kadar bakımlı arabaları ve düşük km li arabaları almaya çalışınız.

– Kesinlikle şasiler, bagaj havuzu, ana direkler düzeltilmiş, hava yastıkları açılmış ya da tamir görmüş arabaları almamaya çalışın.

– Arabanın içini dışını iyi inceleyin,ortalama bir kullanıcıda bakımları düzenli yapılmış özenle kullanılmış bir araba 200-250 bin km ye kadar pek yıpranmaz. Eğer araba içi ve dışı çok yıpranmış ise km’sinden şüphe duymalısınız. Piyasada 5 yaşını geçmiş birçok arabanın km sinin düşürülmüş olduğunu unutmayınız.

HEMEN ARA