Soğutma sisteminin başlıca görevlerinden bir tanesi aracın çalışma sıcaklığına gelmesini sağlamak aşırı hararet yapmasına önlemektir ,motorda su kaçağı çok rastlanan arızalar dan bir tanesidir arıza tespitinde ufaktan büyüye gitmek en doğru yol olacaktır, arızanın tespit edilmesinde ilk olarak gözle kontrol yapılması ve motor altına su damlası varmı ?  kontrolü yapılır ..

Eğer bulunamadıysa gerekli teçhizat ve ekipman yardımı almak işimizi kolaylaştırır başlıca sayabileceğimiz arıza noktaları

1-Radyatör petek kenarları ve radyatör çatlak kontrolü.

2 Radyatör su pompası ve termostat üçlüsünün birbirine bağlayan su hortumlarının kaçak kontrolü.

3-Renkli boya kullanarak kaçak tespiti .

Eğer buralarda Kaçak bulamadıysanız radyatör kapağını açarak basınç kontrolü nün yapılması gerekemektedir,

not:Basınç kontrolü yapılırken araç çalışma sıcaklığında olması gerekmektedir

 Motor İçi  Kaçak Tespiti 

Su blok ve silindir kapağı yuvalarından geçerek radyatör ve su pompası yardımıyla motor içinde devirdaim halindedir ,Motor bloğu içine akan yağ motor yağ seviyesini yükseltir ,

Motor yağ kontrolü elle yapılabilir motor yağ çubuğunu çekerek yağ üzerinde su zerreciklerinin olup olmadığını kontrol edebiliriz .

  Kompresyon Testi

Kompresyon testi su piston kafa Yollarına ve yanma odasına girip girmediğini ve burada bir kaçak olup olmadığını kontrol etmek  için  yapılır .

Araç dizel ise enjektörler ,benzinli  ise buji sökülerek manometre bağlanarak kompresyon testi yapılır .bazı elekronik araçlar da OBD cihazı kullanılarak kompresyon testi yapılabilir .

Egsoz Rengi Kontrolü

Motor yağına su karışıp karışmadığı ve motor kapağından silindir kapağından piston yuvalarına ve yanma odasına girip girmediğini kontrol etmenin en kolay yolu motor çalışma sıcaklığında iken egzoz gazı rengini takip etmektir ,mazota su karıştıran bir motor Eksozdan siyah ve beyaz karışımı bir eksoz rengi çıkartır.

Motorda su eksiltme arızası dikkat edilmesi gereken ağrıların başında gelir ve en kısa zamanda uzman kişilerden Yardım alarak arıza tespiti yapılması ve beraberinde tamiratın yapılması şarttır.

Özellikle 2.el oto alırken dikkat etmeniz geren başlıca noktalardan bir tanesi bu konudur .eğer alacağınız otonun size daha sonrada ciddi masraflar çıkarmasını istemiyorsanız uzman kontrolünden geçirmeyi unutmayın bunun için kurumsal yapıda olan 2.el oto ekspertiz firmaları var .buralardan yardım alabilirsiniz

Motorda su kaybı en çok rastlanan arızaların başında gelir ne zaman hararet ikaz lambası yanar o zaman su kontrolü yapma aklımıza gelir .periyodik haftalık kontrol edilmesi gerekir .

Su kaybetme nedenleri.

  • Radyatör delik veya bağlantı hortumları patlamıştır .
  • Hortum bağlantı kelepçeleri gevşek olabilir .
  • Su devir daim kömürleri bitmiş veya aşınmış olabilir
  • Motor silindir kapağı içinden motorun içine veya dışına su kaybı oluşmuştur
  • Su deposu delik olabilir
  • Su depo kapağı arızalıdır veya havalandırma tıkanmıştır

Su kaybı kontrol ve arıza tespiti için bu blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz .

HEMEN ARA