soru :Aracımın motorundan çeşitli sesler geliyor .

Motor dan gelen sesler bir arıza olduğunu gösterir ,kulağınıza hoş gelmeyen ses duyarsanız hemen bir uzman kişilere göstermeyi ihmal etmeyin .

Olası arıza belirtileri

Kayış sesi 

Motor kayışları belli km lerde periyodik olarak değişmesi gerekir ,kayış üzeri çatlaklar ve fazla esnek kayışların kopmadan değişmesi gerekir .ses kontrolünde emin olmak için kayış üzerine budra dökerek arıza tespiti yapabilirsiniz.

Subap sesi 

Subap boşluk yaptığı  veya ayarsız olduğu zaman takırdı şeklinde ses yapar genellikle rolantide anlaşılır gaz verildiğinde ses kesiliyor ise subaplardan geldiğine emin oluruz .

Bozuk dişli veya rulman sesi

Motor üzerinde dönen her parçada mutlaka bilya ve rulman bulunur bozulmuş veya yağsız kalan bilya sarmaya başlar genellikle en fazla aşınan rulman yerleri şarz dinamosu ,marş motoru bilyaları ,klima motoru bilyalarıdır .

Altarnatör bilya bozulması

En fazla bilya arızası şarz dinamosudur ,bu artık  parçanın bakım zamanı geldiği anlamına gelir ,arıza tespiti kayış sökülür motor çalıştırılır ses gittiyse şarz dinamosu sökülerek bakıma alınır .

Kasnak veya kayış gergi sesi

Kayışın gergiliğini sağlayan mekanizmadır genelde araçlarda gergi altarnatör üzerinden yapılsada bazı araçlarda gergi kasnağı vardır, bununla birlikte avare kasnaklarda zamanla aşınarak ses yapmaya başlar ,yüksek devirler belli olur kayış değişiminde kontrol edilmesi gerekir .

Zincir vurma sesi

Triger kayışı olmayan araçlar da  triger zinciri vardır genelde alman menşeili araçlarda rastladığımız triger zincirleri kayış kadar olmasada 100,000 km den sonra bozulmaya başlar beraberinde gergi kitleride değişmesi gerekir .

Kol burcu boşluk sesi 

Bu arıza sesi motorunuz artık revizyon istiyor demektir ,ustaların en çok sevdiği sestir motor komple sökülerek dağılır arıza tespiti zordur usta kulaklara ihtiyaç vardır .

Volant balans sesi

Debriyaj baskı balata değişimde yanlış montaj volant balansını bozar buda aşırı devirlerde titremeye sebeb verir .

Krank kasnağı balans bozulması

Krank kasnağı yapısal olarak günümüz araçlarında darbe sönümlemeli olarak yapılır yani ilk marş esnasında kayışa fazla yük bindirip kopmasını önlemek için tasarlanmıştır ,zamanla bu yapı aşınarak kasnakta balansa oda marş esnasında vuruntu sesi yapmasına sebebiyet verir .

Ayarsız avans sesi 

Ayarsız avans araç stop edecekmiş gibi ses yapar .

Enjektör arızası 

Arızalı enjektör veya yarım çalışan enjektör subap sesine benzer ses çıkartır .

Turbo üflemesi

Yokuş yukarı yada yüksek moment gerektiren yerlerde ince fırıldak sesine benzer ses yapar, bu ses erken teşhis sebebidir ihmale gelmeyen bir arıza olması turbo dağılmasında türbün içinde metallerin motor içine kaçması ciddi masraflar çıkarabilir.

Patlak manifold kaçağı 

Yine motor yüksek devirlerde çıkan bir sestir gaz verildiğinde hava kaçırma sesi olarak karşımıza çıkar

Patlak egsoz sesi

Hepimizin hoşuna giden bir sestir abart egsoz sesine benzer ,gaz verildiğinde daha kolay anlaşılır .

Direksiyon pompası bozulması 

Direksiyon ötmesi dediğimiz olaydır pompa yağsız kaldığında ilk bozacağı yer pompa bıçaklarıdır .

Enjektör yuva kompresyon kaçağı 

Dizel araçlarda enjektör yuvaları benzinli araçlarda buji yuvalarından kompresyon kaçağı olursa hafif egsoz kaçağına benzer ses çıkartır.

Motor kulağı boşluğu sesi 

ilk kalkışta vuruntu arızanız ver aşırı devirlerde titreme sorununuz var ise motor kulaklarında boşluk var demektir.

HEMEN ARA