Genelde otomobillerde boya kalınlığı konusunda üretici firmalar arasında uluslar arası bir standart kalınlık değerleri yoktur,bunun için boya kalınlık değerleri konusunda genelleme yapmak imkansızdır ,her firma farklı astar ve boya kalınlıkları ile araba üretmektedir .

Aşağıda yazan bilgiler tamamen değişik arabalardan derlenerek ve otoekspertest tecrübesinden geçerek verilen değerlerdir .

1)Uzakdoğu grubu (Toyata,Mazda,Nissan,Hyundai,Honda vb.)

Boya kalınlık değerleri genelinde diğerlerine göre daha incedir ,boyasız bir arabada boya değerleri 95um-135um arasındadır

2)Alman grubu (WV,Mercedes,BMW,audi,opel vb. )

Alman üreticiler genelde boya altına astar attıkları için boya değerleri ortalamanın üstündedir.

3)İtalyan-Fransız grubu (Fiat,Alfa Romeo,Peugeot,Citroen vb.)

Boyasız bir arabada boya değerleri 120um-140um arasında çıkar .

Zaman zaman ölçtüğümüz araçlarda her noktada 200um-240um arasında değerler görebilirsiniz ve araçta hiç boya olmadığı bellidir .bunun açıklaması şudur:Üretici firmalar üretim bandında kalite kontrolden geçmeyen araçları tekrar boyama işlemi yaptıkları için bu araçlarda mikron değerleri standartların üstünde çıkar bu kısımlarda  tespit için aracın bütün noktaları ölçülmeli ve hata aranmalıdır.

Değişen parça nasıl anlaşılır ?

Değişen parça dediğimiz olay kaporta aksamını oluşturan dış giydirme elemanlarıdır,bunlar araca sonradan montajı yapıldığı için değişen parçaların kaza sonu sökülüp takıldığını puntalama  ve montaj yerlerinden tespit edebiliriz ,bu yöntem ile birlikte aracın eğer ağır hasar veya takla atma gibi bir kazası yoksa tavandan referans değer alınarak değişen parça tespiti de yapılabilir ,ölçülen değer her yerde aynı çıkmalıdır .

Değişen parça komple siyah halde gelir,bazı boyacı ustaları parçanın içinide boyarlar örn;sol ön çamurluğu kontrol ettiğinizde motor kaputu açılıp iç  tarafında siyah yerler görüyorsanız ve bariz bir şekilde sırıtıyorsa o bölge değişmiştir .

Kapı değişeni tespiti biraz daha zordur kapı döşemelerini sökemiyorsanız fitil kısımlarını kaldırarak iç bölgesine aydıtlatma kullanarak kontrol edilir gene siyah boya görürseniz kapı değişmiştir ,bir diğer nokta ise kapı menteşe yerleridir genelde eski kapıdan kalan menteşeler kullanılır eğer ağır hasar yoksa menteşe ayar civataları boyalıdır buda kapıya operasyon yapıldığını gösterir.

Macunlu yer tespiti nasıl yapılır ?

Macun atılan yer işin kolaya kaçılması ve maliyeti ucuz olduğu için tercih edilir ,bunun yanın da satıcılar araçlarını satarken değerinin düşmemesi içinde tercih ederler ,sonuçta değişeni olan araç ağır hasar almıştır ,satıcılar  sigorta kayıtlarında girmesin diye  sanayide Mehmet ustaya yaptırarak araç değerlerini düşürmemek isterler .

Mikron değerleri 500um-800um arasında çıkar bu o bölgede ki metalin ciddi anlamda yamulduğu ve astar yediğini gösterir.

Biz bazı araçlarda bu değerin 1200um olduğu gördük ,adam macundan çamurluk yapmış .

5664 VE SİGORTA TRAMER SORGULAMALARINA GÜVENMEYİN SİZE TAM BİLGİ VERMEZ.

1 Kat boya nasıl anlaşılır ?

Eğer alacağınız aracın gerçekten ağır hasar veya değişeni yoksa sadece çizik ve ufak göçüklerden dolayı boya atıldıysa bunu tespit etmek gözle de anlaşılacağı gibi ölçüm cihazıylada anlaşılabilir .Önce aracın boyasız bir yerinde referans değerinizi alın, aldığınız değer ile ölçüm yaptığınız yerler arasında 100um dan fazla fark çıkıyorsa boya var demektir ,mesela aracın tavanı; 150um, ölçtüğünüz yer; 260um çıktı o bölgede lokal boya var demektir.180um-200um çıkıyorsa ince yedirme boya atıldığı anlaşılır.

Eski 10 yaşını geçmiş araçlarda boya değerleri nasıl olur?

Hani annelerimizin vitrinde misafirler gelince özenle sakladıkları fincan takımları olurya aynı titizlilikle bazı kullanıcılarda araçları aşırı  hassasiyetle bakarlar ,hergün yıkarlar ,pasta cila derken boya kalınlıkları incelir araç üzerinde orjinal boyası olmasına rağmen değerler düşük çıkar ;değer farkı (-) 20um-30um arasında olur .

Yukarıda ki yazımı okuduktan sonra eee bizde ölçüm cihazı yok nasıl anlayacağız dediğinizi duyar gibi oldum şimdiden kulaklarım çınlamaya başladı ,BİLİRSENİZ KAZIKLANMAZSINIZ .2.el oto alırken ekspertiz yaptırdığınız yerden mutlaka sonuç raporu isteyin ve mikron değerleri yazılı olsun .(çoğu ekspertiz firması bu değerleri yazmaz )yukarıdaki verdiğim mantığı kavradıysanız aklınızda bir fikir oluşur .

HEMEN ARA