Dört tekeri de motordan güç alan araçlara dört çeker (4×4) denir. Bu özellik özellikle zorlu arazi üzerinde, çekiş ve istikrar açısından aracın performansını artırır. Her marka 4WD (dört çeker) sistemini kendine has dizayn ile üretir. Genel anlamda üç kategori mevcuttur:
•    Gerektiği zaman kullanılan sistem: Diferansiyel dişli kutusu arka tarafta bulunur. Araç normal olarak standart diferansiyel olarak kullanılır. Ön taraftaki diferansiyel ihtiyaç olduğu zaman devreye sokulur. Ön diferansiyelin devreye girmesini sağlamak için vites kutusunun arkasında ek bir takviye vitesi bulunur. Takviye vites, gerektiği zaman ön tekerleklere de gücün iletimini sağlar, zemin şartlarına göre tırmanma kabiliyetini arttırır.
•    Daimi kullanılan sistem: Dört tekerin hepsine hareket verilir. Ön ve arka akslar kilitlenebilen diferansiyel yardımıyla bağlanmıştır.
•    Otomatik dört tekerleği döndüren sistem:  Bu sistemde ön tekerleklerin üzerinde ve arka aks orta kısmında birer adet devir sayısı sensörü , direksiyon simidinde ise dönüş açı sensörü bulunmaktadır. Sensörler bilgileri okuyarak kumanda cihazına iletirler . Kumanda cihazı bilgileri değerlendirerek komutlarını ön tekerlek döndürme sisteminin açma kumanda şalterine ve kilitleri devreye alma veya çözme şalterine verir.

Yol Yüzeyi İle Olan Temas Artar
Dört çeker araçlar, diğer araçlara göre daha fazla çekiş gücünü yol yüzeyine aktarır. Motor gücü 4 tekere de iletildiği için patinaj engellenmiş olur.

Yüksek Viraj Emniyeti
Motor gücü 4 tekere iletildiği için her tekerleğe gelen güç, 2 tekerli tahrik sisteminin yarısı kadardır. Böylelikle viraja yüksek hızda girildiği zaman tekerleklerin viraj içinde olduğu yerde dönmesi engellenir.

Uzun Ömürlü Lastikler
4WD sisteme sahip araçlarda patinaj hareketi engellendiği için lastiklerim yıpranma payı azalır. Böylelikle lastiklerin ömrü uzar.

En İyi Genel Performans
Genel olarak dört çekerler, asfalt dışı yollarda sürüş için daha iyi bir araç performansı sergiler. Dört tekere de motor gücü ulaştığı için araç yolu daha iyi kavrar. Tipik bir 4WD araç diğer arkadan ya da önden itişli araçlara nazaran bir tepeye daha iyi tırmanır, zorlu arazilerde daha kolay sürüş sağlar. Zor şartlarda güvenli sürüş için dört çeker sistemi olan araçlar idealdir.

HEMEN ARA