Bir şey için yargılama yapmadan önce veya bir konu hakkında idda da bulunmak için o nesneyi tanımak gerekir . hadi gelin hep beraber bu DSG şanzıman nedir? nasıl çalışır? sonrasında dyno testinde zarar görür mü? Beyin fırtınası yapalım .

DSG ŞANZIMAN NEDİR ?

Bu şanzıman tipi DSG ” Direct Shift Gearbox” yani doğrudan vites kutusu ,adından da anlaşıdığı üzere motor dan gelen güç aktarımını kesintisiz ve sarsıntı olmadan çıkış miline aktarmasıyla ün kazanmış bir şanzıman çeşididir .diğer adı DCT dir .sırf kullanıcı rahat etsin diye yapılmamıştır ,vites geçişlerinde güç kaybının önüne geçtiği için yakıt tasarrufuda sağlar ,tek dez avantajı iki manuel şanzıman birleşimi olduğunu kabul edersek ağırlığıdır ortalama 80 kilo civarı diyebiliriz .

Aslında DSG şanzıman iki manuel şanzımanın birleştrilmesidir burdaki mantık sadece tek ve çift vites dişlilerin ayrı kamalı mil üzerinde bulunmasıdır ,buna bağlı olarakta tek ve çift silindir gruplarının kavrama plakalarıda birbirinden bağımsız çalışırlar .yani 1.devre kavrama devredeyken 2.devre kavrama boştadır.

ilk etapta çalışma sistemi çok karışık gelebilir fazla teknik detaya girmeden anlatmaya çalışayım .

2.viteste giderken 3.vites hazırda bekler sadece öncesinde 2 .viteste güç aktarımı oluyorken 3 e geçerken sadece 1.kavrama deverden çıkar 2.devre kavrama devreye girer, yani burda vites geçişleri kavrama sistemi ayarlar bu yüzden vites geçişleri hızlı ve sarsıntısız olur .

yukarda resimde görüldüğü üzere mavi hat 1.debriyaj sarı hat 2.debriyaj hattı ,mavi hat çift sayılı vites geçişleri ,sarı hat tek sayılı vites geçişlerini kontrol eder .

DSG ŞANZIMAN DYNO TESTİNE
ÇIKMASI ZARARLIMIDIR?

Eğer bir konuda bilgi sahibi değilseniz o nesne size korkutucu gelecek ve asılsız iddaalar atmanız kaçınılmaz olacaktır . biz ekspertiz sektörü dahilinde bu işi yapan çoğu meslektaşımız bu hataya düşmektedir .asıl dikkat edilmesi gereken şeyleri göz ardı ederken yapması gereken kontrolleri yapmıyor,buda hizmet kalitesini aşağılara çekiyor .

Dyno tetsinde araç yüksüzdür kuş gibi hafiftir .ortalama bir aracın ağırlığı 1200 kg diyelim ,rulo üzerinde ki bir araç bu yükü çekmekten muaf yani rulo üzerinde boşta dönüyor .

Dyno testinde Şanzımana ve diğer aktarma organlarına aşırı yük ve beraberinde aşırı ısınma olmayacaktır bu bir fizik kuralıdır, bu kural ilk okul derslerinde veriliyor,siz yolda yürürken belli bir kalori harcıyorsunuz çünkü kendi ağırlığınız ve yer çekimi kuvveti ile beraber belli bir kuvvet uygulamanız gerekiyor buda enerji kaybı ve devamında kalori harcamanızı sağlıyor haliyle de vucudunuz ısınıyor,diyelim ki uzayda yer çekimi kuvvetinin ölü olduğu yerde ağırlığınız düşer 1 adım atar daha az enerjiyle 10 metre yol kat edersiniz .işte dyno’da ki araçta buna benzer rulo üzerindeyken araç ağırlığı ve yoldaki sürtünme direncinden muaf tutarak kontrol yaparsınız .

Şu ana kadar 10 binin üzerinde dyno test yaptım ,bunun en kötü ihtimal 1000 tane dsg kontrolü yapmışımdır ,daha çok yapan meslektaşlarımızda olmuştur ,turbo patlattım ,debriyaj sıyırdım ,triger kopardım(bunlar daha tespit edilip ,önceden müşteri onayı ile yapılan testler sonucunda oluşmuştur) ama bir tane DSG li şanzıman elimde kalmadı .

DSG şanzıman kavrama sistemi komplike olduğu için normal kullanım şartlarında kullanırken vites kutusu stresi ve aşırı ısınma gibi sorunlar olduğu doğrudur bunlar ;

1-Yokuşta frensiz beklemek , şanzıman yükte kalır (yokuş kalkış desteği yoksa )

2-Ani kalkışlar özellikle dizel araçlar kavrama sisteminin strese beraberinde orantısız aşınmaya sebeb olur .

3-Manuel kullanım sırasında ayak gazdayken vites küçültmek ve ayak frendeyken de vites büyütmek şanzıman üzerinden büyük bir strese neden olur. Bunun sonucu olarak da aşırı ısınma gerçekleşir. Bunu önlemek için araç hızlanırken vites düşürmemek gereklidir. Tam tersi olarak araç yavaşlarken de vites büyütmek yanlıştır.

Normal koşullarda kullanılan dsg li bir araç dyno testindeyken,kullanıcı hataları ve fiziksel olarak araç yükünü çektiği için arızalanma riski daha fazladır çünkü dyno testinde rulo üzerinde şanzıman yükte olmaz .

Ekspertiz test aşamalarında DSG li bir araç geldiyse dyno testine alınmalı ve sonrasında mutlaka yol tetsine çıkılmalıdır .DSG li bir aracı kontrol ederken şanzıman yağ sıcaklığı yüksek olmalıdır en iyi test bu aşamada gerçekleşir .eğer arıza varsa ortaya çıkma şansı yükselir.Neden dyno ya mutlaka almamız gerekiyor dynoda şanzıman yağ sıcaklığını yükseltiyoruz sonrasında yol testinde kalkışlarda titreme varmı yokmu 1 ve 2 viteslerde vuruntu tespiti kontrolü yapılır .

ipucu:DSG şanzımanda en büyük yük 2.vites dişlisindedir şayet araç şehir trafiğindeyse bu oran yükselir çünkü araç dur kalklarda direk 2.viteste hareket eder .

Özet geçecek olursak DSG şanzıman yapısal özelliğini ,artı ve eksileri neler bilmeden yorum yapmak doğru değildir .

Yazar :Fatih GÜNEŞ

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

HEMEN ARA