araç ekspertiz raporu

Satın aldığınız 2. el arabanın kazalı olup olmaması, şasisinin durumu, alt taban saçları,döşemelri, boya kalınlığı, lastiklerinin durumu ve farklı orijinal parçaları kontrol edilirken bunlara ek olarak otomatik şanzıman ve motorun genel görünümü satın almadan önceki dikkat edilmesi gereken hususların başında gelir.

Bir de arabayı satın aldıktan sonra gözden geçirilmesi gereken parçalar vardır. Özellikle firen hortumları, triger kayışı,rot başı,rot gibi ön takım parçaları ve süspansiyon gibi  parçaların kontrollerinin yapılması gerekir. İşte 2.el araç  alacaklar için altın öğütler.

Frenler Arabalar için çok önem taşır. Fren sisteminin öncelikle fren balataları kontrol edilmeli, veya gerekiyorsa değiştirilmelidir. Fren diskleri ve eğer varsa kampanaların yüzeyleri kontrol edilmelidir. Kontrol edildikten sonra onarılmalı veya yenilenmelidir. Frenin hidrolik seviyesi  kontrol edilmeli,bir eksilme varsa sistemde bir probleme de işaret edebilir.

Triger Kayışı Motorun kam mili ile krank mili arasında güç iletimi yapar ve araba  için hayati önem taşır. 1970’li yıllara kadar üretilen arabaların çoğunda triger kayışı bulunmuyorken, günümüz araçlarının  bazılarında zincir tercih edilmiştir. Çok fazla kullanılan triger kayışının ömrü 40.000-100.000 km’dir. Çoğunlukla  unutulan bu parça, belli bir kmyi aşmış araçlarda mutlaka değiştirilmelidir.  oto ekspertiz sistemi alacağınız araç hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur ,oto expertiz süreçleri uzman kadrolarımız eşiliğinde yapılarak size ayrıntılı şekilde rapor sunumu yapılır.

Rot Ayarı Arabanın sürüş güvenliğini direkt olarak etkileyen balans ve rot  ayarlarının kontrol edilmesi  zaman ve para kaybına yol açıyor gibi görünebilir. Fakat çıkacak sorunların önüne geçerek arabanın  yol tutuş güvenliğini arttırabilirsiniz. Birbirinden bağımsız iki ayar olan balans ve rot ayarı tabi ki yeni lastiklere sahip bir otomobilde yapılması gerekir.

Diğer Kontroller Arabanın periyodik bakımının yaptırılması; performansı, sürüş güvenliği ve yakıt tüketimi gibi hususların olumsuz etkilenmemesi için önemlidir. Bundan dolayı motor yağı, yakıt, yağ  ve hava filtreleri, antifriz ve bujiler yoğunluğu kontrol edilmelidir.

 • Gece değil de Gündüz gözüyle alın
 • Fiyatları araştırın ve karşılaştırın
 • Kaportada kamuflaj var mı diye bakın!
 • Somunlara,  ek yerlerine ve puntoya dikkat!
 • Boyanın gerçekliği nasıl kontrol edilir?
 • Kapılara ve Kaputa dikkat!
 • Motoru bir servise veya ustaya  gösterin!
 • Motorun yağ yaktığını nasıl anlarsınız?
 • Birkaç saat park halinde kalmış bir arabanın altına yatılarak bakıldığında, Şanzımanla motor arasından yağ aktığı görülürse, krank keçelerinde kaçak olduğu anlaşılır.
 • Motorun sesini mutlaka dinleyin!
 • Hortumlar ve Radyatör
 • Aküyü unutmayın!
 • Şaşi ve motor numaralarını mutlaka kontrol edin
 • Gizli kalmış bölümleri gözden kaçırmayın!

Arabanın İçine Oturduğunuzda Dikkat Edeceğiniz Durumlar

 

–Arabanın sürücü mahaline oturduğunuzda ön konsoldaki göstergeler çalışıyor mu kontrol edin.

– Camlar otomatik mi, açılıp kapanıyor mu kontrol edin.

– Emniyet kemeri, merkezi kilidi ve koltuk ayarlarını  kontrol edin.

– Tavanına  ve koltuk döşemelerine  bakmayı ihmal etmeyin.

– Lambaları,sinyalleri ve farları ise yakarak deneyin.

Araba Alırken Son Kararınızı Vermeden Önce Deneme Sürüşü ve Kontrol Yapın

Kullanılmış araba satın alırken  son karar verme aşamasına geldiyseniz, o zaman mutlaka arabayı  bizzat kendiniz deneme sürüşü yaparak  test ediniz.

– Öncelikle arabanın yapısı ruhunuza uygunsa ve ona ısınıp onu sevdiyseniz ilk aşama tamamlanmış demektir.
– Arabanızı uzun ve bozuk bir parkurda müzik ve camlar kapalı olarak test edin.
– Kontağı çevirdiğinizde marşın hemen alıp almadığını gözden geçirin.
– Motorun rolanti de iyi çalışıp çalışmadığına, gaz yeyip yemediğine bakın.
– Arabayı kullanırken arabanın hızına, viteslerin geçişlerine bakabilirsiniz.
– Sürüş esnasında başta motorun sesi olmak üzere diğer sesleri dinleyerek, otomobilin genel durumuna bakabilirsiniz.
– Virajları biraz keskin girerseniz arabanın savrulup savrulmadığına bakarken bir tarafdan  da aksların, viraj demirlerinin,amortisörlerin, salıncakların ve lastiklerin durumunu kontrol etme imkanınız olabilir.
– Bozuk satıhda araba geziniyorsa ya ön takım bozuktur veya ayar istiyor demektir.

HEMEN ARA