Kaporta Hasar Kontrolü Nasıl Yapılır ?

Ülkemizde araç alırken en önemli unsur aracın kaporta ve şase aksamı değişeni yada işlemli olup olmamasıdır ,müşteri kitlesinin araç alırken en çok dikkat ettiği husus budur .

Peki oto ekspertiz firmalrı olarak kaporta ekspertizi nasıl yapılır hakkında size bilgi vereceğim ,öncelikle kaporta hasarı incelenmeden boya kontrolü yapılır ,araç kazalı olan bölge işlem görmüştür en önemlisi bu işlemli bölgenin ,ne kadar hasar aldığıdır ,yani hafif bir ç,izikten dolayı mı yoksa ağır hasar alıp almadığı incelenir .bu incelediğimiz bölgeler aşağıdaki aşamalardan  meydana gelir .

Boya Kontrolü 

Kaporta Hasar Kontrol  Ekspertizi

Ana şase hatları kontrol edilir ,podye ve direk kısımları incelenir bu kısımlardaki hasarlar ağır hasar statüsüne girer

Önden alınan hasarlarda ana iki adet sağ ve sol direkler işlem gördüyse araç önden ağır hasarlı olduğu anlamına gelir .

Tavan Sacı Kontrolü 

Tavandan alınan hasarlar araç takla atma ihtimali olması anlamına gelir fakat bu kadar kesin konuşmak yersizdir ,belki,de aracın üstüne ayşe teyze saksını düşürmüş olabilir.

Araç şase, ana kemik hatları günümüz araçlarında birbirlerine punta veya kaynaklı olarak eklem yerlerinden meydana gelir orjinal fabrika çıkışı bu eklem yerlerini yani kaynak veya punta izlerini mages dediğimiz bir macuna benzer kimyasal madde ile gizlenir ,eğer araç ana şase hatları kısımlarından hasar aldıysa bu mages kaplaması olmaz böylelikle burdan kaporta hasar kontrolü yapılır .

HEMEN ARA