Öncelikle piyasada km düşürülmesi en çok rastladığımız bir konu işin ahlaki tarafını bir tarafa bırakalım şunu söylemeliyim ki km düşürmek CİNAYETTİR! ,satıcı aracı değerini yukarı çekmek için yaptığı bu yöntemle insanların hayatlarıyla oynadığının farkında bile değil .

Birde son zamanlarda çıkan bir trend orjinal km tespiti, bunu yapanlarda km düşürmesi yapan firmalar ,adam 150 tl km yi aşağı çekiyor ,aynı adama 300 tl veriyorsun orjinal olup olmadını sana söylüyor .HIRSIZLIĞI YAPAN İLE YAKALAYAN AYNI KİŞİ .

Şimdi bu makaleyi yazarken aklıma isveçte meydana gelen tobleron davası aklıma geldi,dünyada çok büyük yankı bulan bu davada isveç demokrat parti başkanı kadın markete gider ,canı çikolata çeker, yanlışlıkla devletin ona tahsis ettiği kredi kartıyla 10 euro değerinde çikolatayı alır ,aylar sonra müfettişler kapıya dayanır, hesap sorar yıllarca bu dava sürer gider , kadın o ana kadar yaptığı tüm harcamaları geri öder kurtulamaz ,istifa eder ,kurtulamaz , hatta vatandaşlıktan atılması bile gündeme gelir ,düşünün 1 tane çikolata ,BİZ BU ÇITANIN NERESİNDEYİZ ?

Piyasada km düşürülmesi nasıl oluyor.

Bir çok yöntem var bunlar için geliştirimiş özel cihazlar bile var yani sektör haline gelmiş.bu iş bir şekilde yapılıyor bilmeniz gereken yeni bilgi artık km düşürülmesini her yerden sıfırlanabiliyor .

Markasal olarak bazı araçlarda örneğin renault araçlarda abs beyninden sıfırlama yapılıyor ,abs beyni kapağını kontrol ettiğinizde oynama varsa şüphe noktası .(ya tamir için söküldüyse !)

TÜV kayıtları (muayeneden önce yapıldıysa anlaşılmaz )ZATEN 2013 TEN ÖNCESİNİ GÖREMİYORUZ .

5664 (kaza sorgulaması yapıldığında parça detayından km bilgileri geliyor )BUDA HER SORGULAMA DA ÇIKMIYOR !

Sadece km tespiti yapan cihaz varmı ?

Şu an bu mümkün değil km tespiti yapan bir cihaz yok ,bu teknik olarak zaten mümkün değil şöyleki ; şu an piyasada eskiden gösterge sıfırlaması yapılıyor du bizde obd cihazlarımızla ecu beyninden okuyor göstergeyle kıyaslama yapıyorduk ,fakat şimdi km düşürmesini her yerden yapılıyor (imbolzer ,abs,şanzıman, vb )işte obd cihazıyla yakaladıklarımız sadece gösterge sıfırlaması yapılan araçlar ,KM SIFIRLAMASI HER YERDEN YAPILDIYSA ? nasıl anlaşılacak .

Bunun tek bir yolu var oda gerekli data yı aynı çatı altında toplamak .

Servis kayıtları ,tüv muayene kayıtları ,sigorta kayıtları ,5664 kayıtları ,hatta buna daha sonradan araç satışlarında noter sistemine km datasını girme zorunluğu getirilirse (bu söylediklerim yasa olarak çıkmalı tabii) ve bizi ilgilendiren konu yapılan her ekspertizin aynı yerde toplanıp şase numarası üzerinden sisteme girilmesi .


Yukarda bahsettiğim sistem bugün amerikada ve bir kaç avrupa ülkesinde yapılıyor ,aynı TÜV sistemi gibi fakat daha kapsamlı şekilde, satın alacağınız aracın geçmişini belli bir ücret karşılığında satın alabiliyorunuz örn:www.autocheck.com


Bu sistemi kurmak aslında çok zor değil bugün ekspertizinize gelen her 10 araçtan 4 ü daha önceden başka yerde ekspertiz yapılmıştır .eğer biz bu datayı aynı çatı altında toplayıp sadece ekspertizlerin kullanıma açabilirsek hem bizim için ekstra bir gelir kaynağı olucak hemde şu km sahtekarları meydanı boş bulup istedikleri gibi at koşturamayacaklar .

Bu konumuzla alakalı Vedat bey’in hikayesini dinleyelim .

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=410075223060774&id=100021748989437&sfnsn=mo#=olaylar

Buna benzer olaylar herkezin başına gelmiştir ,işimiz insanlara güven satmak arkadaşlar ,bu sektörü ele ele verirsek ayağa kaldırıp ileriye taşıyabiliriz.saygılar ….

Yazar :Fatih GÜNEŞ

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

HEMEN ARA