Motor arıza tespiti ayrı bir branş dalı ve uzmanlık alanıdır ,bugün ülkemizde tamircilik yapan kişilerin yetersiz  ve arıza teknisyenlerinin azlığı bir çok sıkıntıyı doğurmakta eline anahtar alan herkes arıza bulmaya ve tamirat işleri yapmaya çalışmaktadır , herkes usta ve arıza uzmanı değildir .bu iş te sıra bakım ,sistem,arıza teknisyenliği olarak gitmelidir .öncelikle sektör kalifiyeli eleman sıkıntısı çekmekte ,yetişen elemanlarda doğru bilinçli şekilde tamir işleri yapmamaktadırlar .

SEKTÖRDE YAPILAN YANLIŞLIKLAR 

Ezbere iş yapılması ki bu en çok rastlanan hastalıktır ustasından gördüğü bilgiler ezberindedir tamir işini yapar olmaz başkasını dener olmaz, diğer başkasını dener bu maliyeti artırır en öenmlisi zaman israfı ve sonuda müşteri mağduriyetleri .

Hemen parça değişimine gidilmesi böylelikle usta en kısa yolu seçmiştir gereksiz parça değişimine gider çünkü en garantili yol budur nasıl olsa müşteri bilgisi olmadığı için istediğini anlatacak haksız kazanç sağlıyacaktır ,buda bu sektörde güven unsurunu bitirmektedir.insanlar sanayiye girerken 2 kere düşünmekte ve güven duymamaktadır .

Kolaydan zora doğru gidilmemesi .

Arıza tespitinde bir diğer nokta ise müşterinin aracıyla ilgili şikayetlerinin tam olarak dinlenmemesidir bu yanlış arıza tespitine sebebiyet verir.

ARIZA TESPİTİNDE  İZLENECEK YOL 

Müşteri kabulunde ve iş emri şikayetlerinin alınmasından sonra sorulacak bir kaç soru işimizi kolaylaştırır biz buna 8N1S tekniği diyoruz .(yeni buldum )

  • Arıza ne zaman başladı ?
  • Arıza için başka yerlere gidildi mi ? gidildiyse hangi işlemler yapıldı ?
  • Hangi koşullarda yapıyor ?(yokuş yukarı yada yüklü iken mi )
  • Motor soğukken mi  sıcakken mi yapıyor?
  • Kalkışlarda mı yoksa giderken mi ?
  • Rolantide mi yüksek devirlerdemi  ?
  • Yavaş km mi yok yüksek hızlarda mı ? (kaç km hızla giderken )
  • Aynı arızayı başkası kullandığı zamanda yapıyor mu ?

 

SONUÇ :Buraya kendi yorumunuzu yazar kontrol ve test aşamalarına geçersiniz 

Yukarda yazılanlar  uygulandığında daha araca başlanmadan kafanızda bir fikir oluşmaya başlar ,kontrol ve test aşamasında bu veriler işinize yaradığını fark edersiniz  .Arıza tespitiyapılırken öncelikle kolaydan zora doğru gidilmelidir . Bundan sonra izlenecek yol şöyledir ;

GÖZLE KONTROL 

İlk olarak arızalı bölge gözle kontrol edilmeli .

Müşteri ile beraber yol testine çıkılması .

Araç ekranında ikaz lambası yanıyor mu ?

MEKANİK KONTROL 

Gerekli ekipman ve aparatlar yardımıyla kontrol ve test aşamaları

OBD TEST KONTROL 

Günümüz araçları sistemleri sensör ve elektronik parçalarla donatıldığı için arıza tespitide kolaylaşmaktadır ,bazı test aşamaları bile (kompresyon değerleri ,turbo başınç verileri vb )bilgisayarlı computest sistemleriyle çözümlenebilir .

Markasal atölye döküman programları sayesinde araç arıza ve çözüm yolları aranabilir  mesela Mercedes bu konuda en gelişmiş sisteme sahiptir geliştirdiği arıza tespit yazılımları sayesinde arızayı bulur ve izlenecek test ve kontrol adımlarını maddeler halinde sunar .

Sistematik halde gidildiğinde içinden çıkılması zor arızalar bile en kısa zamanda çözülmekte yaptığınız işten zevk almaya başlıyacaksınız .

 

TECRÜBE DEFTERİ TUTALIM 

Bu yazıyı yazarken aklıma geldi  tuttuğum tecrübe defterini bir kurcalayım dedim ,tıpkı eski fotoğraflara bakarken ki duyguları yaşadım o ellerimin yağı beyaz sayfalara bulaşmış şekilde görünce anılarım canlandı  ,hızlıca ve pervasızca yadığım yazıları okudum.şimdi ne kadar doğru bir yol izlemişim onu fark ettim .Başınıza gelen ilginç ve zor arızalar için bir tecrübe defteri tutın ,kendinize tutacağınız tecrübe  defterinde  aşağıda yazdığım bilgileri mutlaka girin .

Araç km si

Araç marka ve cinsi

Müşteri şikayetleri şunlar

Arıza tespiti

Yapılan Tamir İşlemler

Sonuç

HEMEN ARA