Motor Yağlanma Sistemi Nasıl Çalışır ve Neye Yarar

Motor Yağlanma Sisteminin Görevi; Motorun sürtünerek çalışan parçaların arasında sürtünmeyi azaltma ve aşınmaları önlemeye yardımcı olmak, motorun yağlanmasını sağlamak, motorun soğutulmasına yardımcı olmak, aşınmalardan dolayı yağlama sisteminde oluşan talaşları temizleyerek, boşlukları doldurmak ve sızdırmazlığı sağlamaktır.

 

motor yağlama sistemi

Motor Parçaları:

 1.   Yağ karteri: Yağı soğutur ve dinlendirir. Yağa depoluk eder.

 2.    Yağ pompası: Basınçlı şekilde yağı sisteme gönderir.

 3.    Yağ seviyesi kontrol çubuğu: Yağın seviyesini gösterir.

 4.    Yağ müşiri: Yağın basıncını elektriksel biçimde ölçer, yağ göstergesine iletir.

 5.    Yağ göstergesi: Sistemdeki yağın basıncını gösterir.

Çalışması: Motorun çalışmasıyla beraber yağ pompası da çalışmaya başlar. Karterdeki yağ ilk başta kaba süzgeçten, daha sonra yağ filtresinden geçirilerek basınçlı olarak yağ kanallarına gönderilir. İşi biten yağ geri dönüş kanallarından kartere gelmektedir. Yağ sistemde dolaşırken pislikleri temizleyip, soğutmaya yardımcı olur. Kartere indiğinde soğuyarak pisliklerini bırakır ve tekrar kanallara gitmeye hazır olur.

Motor yağı: Motorda sürtünmeden dolayı oluşan aşınmayı önleyen yağ, aynı zamanda soğutma  ve  temizlik işini de yapar. Motor yağı kullanma kılavuzunda belirtilen zamanlarda muhakkak değiştirilmelidir. Motor yağının günlük bakımı yapılmalıdır. Silindirde aşıntı oluyorsa motor yağ yakar ve motor yağ yakarsa egzozdan mavi duman çıkar. Motor yağı değiştirileceği zaman motorun sıcak olmasına dikkat edilir.

 

HEMEN ARA