Oto Ekspertiz Aşamaları

Oto eksper test firmamıza gelen araba birçok aşamadan geçer ve raporu hazırlanır. Bu aşamalar;

İlk Aşama; araç bilgileriyle ruhsat bilgileri araştırılarak ön kabul olan boya ve kaporta ustalarımıza teslim edilir.

Arabanın kazası, boyanan parçaları ve değişeni varsa tespit edilir ve raporlanır.

 

İkinci aşama; araba, diagnostik arıza tespit cihazına bağlanır. Airbag, gövde, network, abs, şase, elektronik tüm beyinlere bağlanarak arabanın herhangi bir arızası var ise tespit edilir ve raporlanır.

Üçüncü Aşama; araba mekanik testlerden fren teste alınır ve fren kontrolleri yapılır. Fren değerleri, el freni güçleri tespit edilerek, bu kuvvetlerin dört lastiğe dağılımı ölçülür. Lastik ovallikleri belirlendikten sonra bilgisayarlı robot cihazlarımızdan çıkan sonuç raporlanır.

Dördüncü Aşama; araba lifte kaldırılır, arabanın alttan herhangi bir darbesi ve kazalı olup olmadığı tespit edilerek ön takım mekanik kontrolleri yapılır. Dingil, şase, süspansiyon, aks, diferansiyel, stabilizatör, egzos tertibatı, transmisyon mili kontrolleri yapılır. Motor ya da şanzıman da yağ kaçağı tespit edilir ve arabanın dört lastik kontrolleri lastik diş ölçer cihazıyla ölçülür ve tüm sonuçlar raporlanır.

Beşinci Aşama; liften indirilen arabanın kaputu açılır, yağ seviyesi, motor kulakları, hortum ve tesisat kontrol edilir ve filtreye bakılır. Gaz kaçak kontrolleri, fren hidrolik, akü test kontrolleri titizlikle yapılır, elektronik cihazdan çıkan bütün sonuçlar raporlanır. 

Altıncı Aşama; oto ekspertiz işlemimiz ; dinomimetre ölçümüne girer ve bilgisayarlı robot üzerine çıkarılan arabanın motor gücü, lastiğe verdiği güç, tork gücü, maksimum hızı, güç kayıpları, dişli aralıkları, şansıman ve motor kontrolleri yapılır.

Motor yağ yakıyor ise bu işlem sırasında tespit edilir. Bilgisayarlı robot cihazımızdan çıkan bütün sonuçlar raporlanır.

Yedinci Aşama; araba, far ayar testine girer ve sorun varsa farlarında tespit edilerek raporlanır.

 

Sekizinci Aşama; araba iç ekspertiz işlemlerine alınarak ön, orta ve arka konsollar, koltuk, döşeme, araç içi ışıklandırmalar, kapı içi aydınlatmalar ve elektronik düğmeler, klima sistemi, teyp, navigasyon ve katran incelenir ve sorunları tespit edilerek raporlanır.

Dokuzuncu Aşama; araba dış ekspertiz kontrol işlemlerine alınarak bütün kaporta ve plastik aksam, camlar, karoser, aynalar incelenerek, raporlanır.

Onuncu Aşama; müşterimiz onay verdikten sonra uzmanımızla test sürüşü yapılır, oto ekspertiz işlemleri tamamlanarak, ekspertiz raporu oluşturulur.

HEMEN ARA