Oto Ekspertiz Neden Yapılır?

İkinci el araba alım ve satım işlemlerinde herkes nasıl araba aldığından emin olmak için  alacağı aracı oto ekspertiz‘ini yaptırmak ister. Ancak bu işlem 2,3 saat gibi fazla  zaman aldığından ve yetkili servislerin randevusuz oto expertiz işlemi yapmamaları nedeniyle ölçümleri bir makine kullanmadan sanayideki gibi görsel olarak yapmaları, motor performans ölçümü, fren test edilmesi, süspansiyon (amortisör) testi, yanal kayma (dingiller arası mesafe) testi yapmamalarına  rağmen çok yüksek ücret talep etmektedirler.

Servislerin kuruluş amacı araba bakımı, onarımı ve tamiri olduğu için oto ekspertiz işlemine vakit ayıramıyorlar. Çok zaman aldığı için ve servislerin kendi işleri aksadığı için aksayan iş kaybı nedeniyle oto ekspertiz işlemi için 200 ile 500 TL arası bir ücrete tabi tutuluyorlar.

 

Çok fazla insan araçlarını test ettirmiyor. Çünkü araç  peşinde koşturmaktan bunalıyorlar, yoruluyorlar.  Yanlış burada başlıyor. Satıcıya güveniyorlar noterde 5 dk da aracın satışını yapıp, parasını ödüyorlar.  Şansınız varsa araba iyi çıkabiliyor, yani biz bu şekilde umut ediyoruz. Araç düşündüğünüz gibi olsun. Daha sonra bakımı için servis’e gittiğinizde arabada değişen parçalar, boyanan parçalar ve kazalar gibi kusurları öğrenebirsiniz. Bundan sonra yapacak bişey kalmıyor çünkü; araba artık sizin olmuş oluyor. Arabanın sorunlarından sıkılacağınız için bir süre sonra arabayı satacaksınız veya modelini yükselteceksiniz burda problem çıkıyor. Görüyorsunuz ki alıcı insanlar size soruyorlar? Arabanızda kaza, değişen parça, boyanan parça var mı ? “Ben alırken yok demişlerdi” yada bildiğiniz kadarıyla kaza, değişen parçaları ve boyanan parçaları söyleyebiliyorsunuz. Çünkü; oto ekspertiz işlemini yapmadığınız için arabanızı tanımıyorsunuz. Ama alıcı oto ekspertiz yaptırmak istiyor ve gerçek durumu ortaya çıkıyor. Alıcı bilinçli parasını çöpe atmak istemez muhakkak gösteriyor. oto ekspertiz sistemi alacağınız araç hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur ,oto expertiz süreçleri uzman kadrolarımız eşiliğinde yapılarak size ayrıntılı şekilde rapor sunumu yapılır.

 

Bir araba kaza yapmış, değişen parçaları var, boyanan parçaları var diye  çöpe atılması gerekmez onarılarak kullanılmalıdır. Çizikleri varsa boyanır, ezik ve göçükleri varsa düzelip boyanacak bunlar doğaldır. Önemli olan arabanın ana hatları düzgünlüğü, şaseleri, podyoları, bagajı, kapı içleri, motor içi işlem gördü ise kullanımı etkilicek eklentiler varsa yada  2,3 araba birleştirilip görsel olarak sağlam bir araba meydana geldiyse; kısacası ağır hasarlı araba alıp kullanmak sürüş ve güvenlik yönünden yanlıştır  ve kimse böyle bir arabayı bilmeden alıp kandırılmak istemez.

İKİNCİ EL OTOMOBİL ALMAK VE GÜVENİLİR ARAÇ SATIŞI

Alacağınız arabada bir çizik dahi olmaması gerekiyor. Çünkü önünüzde çok seçenek oluşuyor, iyi bakılmış mı,  hatta iyisinin iyisini almak istiyorsunuz. Aksi takdirde düşük bütçe ile 2.el otomobil alacağım derken, elinizde kalma riski sebebi ile iflasa gitme durumu da söz konusu olabilir.

Çok büyük kazası yoksa alınır ve ayağımı yerden kessin yeter zamanı çoktan geçti. Arabayı satmak istediğinizde böyle düşünen birisini bulmak çok zor artık , hatta imkansız diyebiliriz. Bu konuda haksız değilsiniz. Günümüzde, en küçük bir kaza veya çarpışma  dahi arabanın fiyatını büyük ölçüde etkiliyor.

Araba alırken dikkat etmek ve sözlere güvenmemek gerekir. Bu günlerde araba satışını meslek haline getiren kuruluşlardan binlerce Euro elde eden çok kişi var. Bu insanlar araba alacak insanları mağdur ederek çalışmalarına devam ediyorlar. Eğer mağdur olmadan araba satın almak istiyorsanız alacağınız arabaya mutlaka oto ekspertiz yaptırın. Ekspertiz işlemi yardımı ile kısa sürede arabanızın tüm bilgilerini öğrenebilirsiniz. Sıkıntısız ve rahat bir hizmet alma için yönünüzü araç test merkezine çevirin ve oto ekspertiz raporu alın. Bu şekilde hiçbir sıkıntı işle karşılaşmadan arabanızın doğru detaylarını öğrenirsiniz. Ekspertiz hizmeti almak için arabanızın ekspertiz yerine  gitmesine gerek yok. Yerinde araba ekspertiz hizmeti ile arabanıza gezici araba ekspertiz yapılıyor. Böylece arabayı getirmeseniz bile hizmet sizin önünüze kadar gelmiş oluyor.

 

OTO EXPERTİZ

OTO EKSPER TEST  olarak sizlere oto expertiz hizmeti sunmaktayız. Oto expertiz hizmeti, ikinci el araç almak isteyenlerin en sık başvurduğu yöntemdir. Oto expertiz ile ikinci el araçla alakalı durumlar kontrol edilir. Firmamızda mevcut bulunan özel ekipman ve cihazlar yardımı ile sizlere bu hizmeti sunmaktayız. Oto expertiz hizmetinin görsel araç muayenesinden farklı yapılan detaylı incelemedir.

Oto Ekspertiz ile Neler Öğrenilir? Neler Yapılır?

 • Aracın orijinalliği ölçülür.
 • Araçtaki parça değişimi olup olmadığı ortaya çıkar
 • Aracın kazaya uğrayıp uğramadığı öğrenilir.
 • Aracın herhangi bir yerine boyama işlemi yapılıp yapılmadığı görülür.
 • Motorun hangi devirde ne kadar güç ürettiği grafikte görülür.
 • Motorun ürettiği gücün ne kadarının lastiğe aktarıldığı ekrana yansır.
 • Motorun hangi devirde ne kadar tork ürettiği grafiğe yansır. Maksimum tork ve torkun ürettiği motor devri de görülür.
 • Motorun ürettiği gücün aks, diferansiye, şanzıman gibi aktarma organlarında ne kadarının kaybolduğu görülür.
 • Aracın takometre ve hız göstergelerinde hata olup olmadığı ölçülür.
 • Araçtaki her türlü normal olmayan durum tespit edilir.
 • Ölçüm esnasındaki havadaki sıcaklık, nem ve basınç değerleri dikkate alınarak motor gücü ölçülür ve aracın orijinal değerleri ile karşılaştırılır.
 • Fren testi yapılarak aracın güvenilirliği ölçülür.
 • Yanal kayma testi ve süspansiyon testi yapılır.
 • Son olarak da aracın mekanik kontrolü yapılır.

İkinci el araç alımında en doğru aracı seçebilmeniz için size en doğru ve güvenilir oto ekspertiz hizmetini sunuyoruz. Alacağınız ikinci el aracın oto ekspertizini yaptırabilmeniz için sahibinden onay almanız gerekmektedir. Onay aldıktan sonra alacağınız aracın her açıdan performansını ve araca dair her şeyi öğrenmeniz mümkün. Kısa zamanda ve uygun ücretle sizlere alacağınız aracı oto expertizle tanıma şansı sunuyoruz.  Eğer ikinci el araç almak istiyorsanız, aracı aldıktan sonra sorun yaşamamanız için oto expertix hizmeti almanızda fayda var. Araç hasar kaydını öğrenerek ne kadar güvenli bir araç alacağınızı ölçmeniz mümkün. Aracın uğradığı hasar ne kadar fazla olursa güvenilirliği o kadar azalır.

HEMEN ARA