İlk Önce Paslanma Menteşelerden Başlar

Arabada paslanma olup olmadığını başta anlamak zor olabilir. Bunu anlamak için paslanmanın başlangıç noktaları olan bağaj, kapı, ve kaput menteşelerinin etrafına bakabilirsiniz.

Çamurlukların metal kısımları, tavan ve tavan çıtalarının kenarları  paslanmaya elverişli  yerlerdir. Bu bölgelere dikkat edilmesi gerekir.

Şasiye dikkat!

Şasinin tamir edilmemiş olmasına dikkat edin. Şasinin eğilip  düzeltilmesi arabanın  fiyatını ucuzlatır. Kasa yenilenmiş veya araba takla atmış olabilir. Bu şasi bağlantı noktalarında sökülüp takılmış olabilir. Bunu anahtar izleri arayarak kontrol etmek mümkündür.

Bombeleri kontrol edin

Arabanın yanlarında bulunan bombelerde  bir şekil bozukluğu varsa,  darbe aldığını gösterir. Bunu tespit etmek için arabanın sol ve sağ köşelerinden bombelere göz hizasından bakabilirsiniz.

Km’yi ihmal etmeyin!

2. el araba alırken dikkat edilmesi gereken en önemli durumlardan  birisi de yaptığı km’dir. Çünkü bu arabanın yıpranmasıyla doğru orantılı olan en önemli değişkendir. Km  göstergesinde oynama yapılıp yapılmadığını da ya arabanın bakım kitapçığına bakarak veya bir uzmana göstererek anlayabilirsiniz.

Ön takım ve Yürüyen aksam  önemli!

Araba olduğu yerde çalışır şekilde dururken, debriyaja basarak vitesleri değiştirin. Vitesler rahat ve sessiz geçiyorsa sorun yok demektir.

Diferansiyel uğultularının nedenini araştırın.!

Diferansiyel uğultuları zamanla diferansiyel yağını değişmesi sonucu içindeki dişlilerin karıncalaşmasıyla meydana gelir. Az km yapmış arabalarda diferansiyel sesi daha çok olur. Nedeni şudur; bir araba ne kadar az kullanılırsa, diferansiyel yağı zamanla çöker ve diferansiyel dişlisinin bazı kısımlarıyla hiç temas etmez duruma gelir. Bu kısımlarda  karıncalaşma olur ve bu zamanla bütün diferansiyel dişlisine yayılır.

Yedek parça sebebi var mı?

3 yaşın üzerindeki 2,el ithal arba almaya karar verirseniz, üretiminin durdurulmuş diye kontrol edin. Çünkü üretimi durmuş ithal otomobillerde yedek parça sorunu yaşayabilirsiniz. Bunu iyice araştırmadan araç almayın.

ARABA SATIŞLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN UNSURLAR

Araba satışında dikkat edilecek çok fazla nokta vardır. Bazı bireyler arabalarını en iyi göstermek ve daha fazla para kazanmak için arabanın üstünde oynamalar yapabilirler. Bunların başında km sayacı gelir. Km sayacındaki sayı düşürüldüğünde otomatik şekilde arabanın fiyatı da artış gösterecektir. Bu nedenle bu rakama inanmamamız gerekiyor. Bu detayın doğru olup olmadığını kontrol etmek için oto ekspertiz merkezine başvurabilirsiniz. Oto ekspertiz yardımıyla arabanın tam durumunu öğrenebilirsiniz. Bu şekilde arabadaki her eksikliği ve oynamaları da sorunsuz şekilde halledebilirsiniz. Bu hizmetten yararlanmak için oto ekspertiz merkezi’ne getirmeden de kuruluş ile iletişime geçip gezici araba ekspertiz hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu sayede  arabanıza gezici ekspertiz yapılmakta ve sonuçlar hemen verilmektedir.

ARABA ALACAĞINIZDA EKSPERTİZ YAPTIRIN

Arabanıza ekspertiz yapılarak net durumu belgeleyin. Bu şekilde arabanızın tamamlanmayan kısımlarını ve de motorun kuvvet durumunu öğrenebilirsiniz. Özellikle 2. El araç satın alırken bu işlemin kesinlikle yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde bir süre sonra arabayı aldığına size pişman edecek bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunların başınıza gelmemesi için arabanızı her zaman ekspertiz işlemi yaptırarak almanız gerekir. Ekspertiz yaptırmak istiyorsanız yerinde oto ekspertiz hizmeti’nden yararlanabilirsiniz. Bu şekilde arabanızı ekspertiz alanına getirmenize gerek kalmayacaktır. Doğrudan şekilde yerinde oto ekspertiz yapılıyor ve sonuçları belgelenip , sizlere verilmektedir.

MODEL VE MARKAYA KARAR MI VERDİNİZ?

Gerektiği zaman arabanın altına üstüne girip detaylıca arabayı incelemek için, arabanın yanına giderken üstünüze eski elbiselerinizi giyin. Yeni elbiselerinizi kirletmek istemediğiniz ve üstünüz leke olmasın diye üstün körü arabaya bakarsanız, arabanızın sonrasında çıkacak arızalarını göremeyebilirsiniz. Bunun yanında el feneri ve ellerinizi silecek bez de bulundurmalısınız.

 DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN PÜF NOKTALAR

Arabanıza bakmaya güzel bir havada ve gündüz ışığında giderseniz, işiniz kolaylaşır. Arabayı ilk gördüğünüzde bazen o arabaya aşık olursunuz ve çok beğenirsiniz. İlk bakışta size ne ifade ediyorsa, sonrasında da aynı şeyi ifade eder.

Satıcıya araba hakkında sürekli sorular sorun ve cevaplar tatmin etmez ise arabayı daha fazla inceleyin. Aceleci davranmadan kontrol edin. 20-50 km hızla bir duvar boyuna deneme sürüşü yapın.

Duvardan yankılanan ses arabadan farklı çıkan sesleri duymanıza yardımcı olacaktır.

ARABANIN YANINA GİTTİKTEN SONRA

İlk başta arabanın içini koklayın, pas, küf, sigara kokularının olup olmadığına bakın ve küllük, sigara izlerine bakın. Km sayacını uzun bir süre inceleyin.

Direksiyon simidinin yıpranıp, yıpranmadığına,

Sökme takma olup olmadığına,

Dijital ekranda bozulmaların olup olmadığına bakın.

Arabanın tüm iç yıpranmalarını ve noktalarını kontrolden geçirin.

ARABANIN İÇİNDEN ÇIKTIĞINIZDA

2-3 metre geriden arabaya iyice odaklanın ve dışarıdan arabayı göz gezdirin. Arabayı dört yanından ayrı ayrı sallayın. Sağlıklı bir süspansiyon ise 1-2 kez aşağı-yukarı hareket ettikten sonra duracaktır. Araba 2 den fazla sallanıyor ise, taşıyıcı sisteminde sorun vardır. Bunları gözden kaçırsanız dahi, araç test merkezi ‘ne götürdüğünüzde onlar gözünüzden kaçanları kontrol edecektir.

Daha sonra arabanın yanına giderek kaportasını, boyasını, araba hasar görmüş mü diye bakın. Araba onarım görmüşse, kaporta üzerindeki yansımaları düzgün değildir.

MOTOR ÇALIŞMIYORSA

Kaputu, motor çalıştırmadan açıp motora ve kablo demetlerine bakın yağ sızıntılarını ve sonradan bantlanmış kabloları tespit etmeye çalışın. Anlayamadığınız konularda oto ekspertiz ‘den yardım alabilirsiniz. Araba üzerinde her oynama arabanın fiyatının aşağı çekilmesine neden olur. Yağ kapağını açarak, el fenerinizle içine bakın. İçindeki parçalar yağlı ancak; kurumsuz, temiz olmalıdır. Yağda pas ve su izleri olmamalıdır. Yağ çubuğunu çekerek ucundaki yağın rengine bakın. Yağ yeni ise koyu sarı olacaktır. Çubuğun ucundaki yağı ezin içinde metal parçalar olup olmadığına dikkat edin. Eğer metal parçalar var ise, motorun durumu sağlıklı değildir. Motor kayışlarını ve su seviyesini kontrol edin.

MOTOR ÇALIŞIYORSA

Motorun kolay çalışıp, çalışmadığını kontrol edin. Gaza basmadan 3-5 dk çalıştırarak farklı sesler çıkarıp, çıkarmadığını kontrol edin. Yarım gaz vererek egzozdan çıkan gazın rengini kontrol edin. Gazın rengi mavi ise, motorun yağ yaktığını ve onarılması gerektiğini gösterir. Siyah renk ise, motor ve yakıt sisteminin bakımsız olduğunu ve motorun çok yakıt tükettiğini gösterir.

SÜRÜŞ TESTİ YAPIN

Vitesi takarak el freni bırakmadan arabayı yavaş bir şekilde hareket ettirin. Eğer araba hareket ederse el freni çalışmıyordur. Kalkışta bir sarsıntı olursa, debriyajda sorun vardır. Tek seferde 180 derece dönüş yapın, arabadan ses ve tıkırtı gelip, gelmediğine bakın.

Tüm bu testlerden sonra arabayı Oto Eksper Test Merkezine getirerek kapsamlı teste sokun ve oto ekspertiz raporu ’nuzu alın.

HEMEN ARA