Kara araba alanında eksperlik yapacakların en az iki yıllık, diğer sigorta branşlarında da dört yıllık yükseköğretim kurumlarından mezun olmaları gerekiyor Bu özellikteki kişiler; Hazine Müsteşarlığı’nın eksper ihtiyacı oluştuğuna kanaat etmesii halinde, ülke çapında veya il bazında en az üç ay süreli eksperlik kurslarına katılması, açılacak kursların sonunda da sınavda başarılı olması gerekiyor.

Sigortalı eksperler arasındaki uyuşmazlıklar… Geçenlerde, Türkiye Odalar Borsalar Birliği Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkanı Yalçın Kaya ile konuyu konuştuğumuzda;uygulamada fazla rastlanılmayan bir olay olduğunu belirtti. “Ancak sigortalıya, poliçe satılırken, poliçe hakkında bilgi verilmediği için hasar sonrasında sigortalıların poliçe kapsamında olmayan, teminat altında olmayan hasarın ödenmemesi durumlarında problem yaşanıyor” diyor.

Sigorta eksperi sigortanın risklerinin gerçekleşmesi sonucunda oluşan hasar ve kayıpların miktarını, sebeplerini  ve niteliklerini belirleyen  mutabakatlı kıymet tespiti, ön oto ekspertiz ve hasar gözetimi gibi işleri yapan bağımsız ve tarafsız kişidir. Yani en açıklayıcı anlamıyla; sigortaya konu olan risklerin gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkan hasar ve kayıpların miktarını, sebeplerini belirleyen uzmanlara sigorta eksperi denir.

Sigorta Eksperi Ne İş Yapar

Bilinen rakamlara göre ülkemizde 1000 civarında sigorta eksperi görev yapıyor. Peki,  sigorta eksperi ne iş yapar ve nasıl olur. Eksperlerin asıl görevleri, sigorta edilen risklerin gerçekleşmesi sonucu ortaya çıkan hasar ya da kayıpların neden ve niteliği ile miktarını bizzat inceleyip belirlemektir. Sigorta eksperi, konusu sigorta olmak şartıyla, sözleşmeden önce mutabakatlı kıymet ve ön ekspertiz raporlarının hazırlanması; hasar öncesinde ise hasar riski hususunda gözetim faaliyetlerinde bulunabilir. Bir eksper, ekspertiz görevini aldıktan sonra, Levha kaydı silinmiş ya da belli  nedenlerle görevini tamamlayamayacak durumda ise, taraflar bir başka eksper atayabilecekleri gibi, İcra Komitesinden bir eksper tutulmasını  de isteyebilir. Sigortacılıkta her branşın da uzman eksperleri oluyor. Yani, her hasara her eksper bakmıyor; kendi uzmanlık alanı neyse, sigorta şirketi eksperleri ona göre görevlendiriyor.

 

EKSPERİNİZİ KENDİNİZ TAYİN EDEBİLİRSİNİZ

Yalçın Kaya ile sohbetimiz esnasında sigorta eksperinin atanması ile ilgili ilginç bir gelişmeyi öğreniyorum.  Hasar sırasında sigorta eksperiniz, sigortanız hangi şirkettense o şirketin atayacağı yönündeydi. Meğer, sigortalılar da isterlerse oto eksper tayin edebiliyorlarmış. Dolayısıyla hasarda sigorta şirketi kadar sigortalı da eksperi serbestçe tayin edebilirmiş.

Yalçın Kaya, daha önceden de sigortalıların böyle bir hakka sahip olduğunu ancak gündeme gelmediğini  söyleyerek: “Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan  Sigortacılık Kanunuyla sigortalıların da kendi eksperini tayin etme hakları hayata geçmiş oldu. İsteyen sigortalı, eksperini kendi seçebilir.”

HEMEN ARA