Daha az masraflı ve temiz ikinci el otomobiller, sıfır otomobil almayı düşünmeyenler için oldukça iyi bir alternatiftir. Hem kullanışlı hem bakımlı ikinci el otomobil satın almak için bazı dikkat edilmesi gereken hususlar göz önünde bulundurulmalıdır ki daha sonra büyük sorunlar çıkmasın. İkinci el otomobil piyasası, göz önüne alındığında bu konuda bilgi sahibi insanlarla iyi bir araştırma yapmak daha sağlıklı karar vermeyi sağlar.

Her zaman ekspertiz raporuyla birlikte, aracın çalıntı olup olmadığından emin olarak araçlar incelenirse yanılma payı daha az olur. Gönül rahatlığıyla ikinci el otomobil satın almak için, otomobilin içini dışını incelemek gerekir. Araç size arıza olup olmadığı konusunda size birtakım işaretler verecektir. Bu işaretleri takip ederek kontrolleri yapmak doğru olacaktır. Aracın dışında herhangi bir kaza izi, ezik gibi sorunlar varsa o aracı satın almak için bir kez daha düşünebilirsiniz. Motor performansı gözlenmeden, araç almaya karar vermek, sonrasında oluşabilecek sorunları da beraberinde getirmektedir. Motorunu kontrol ederek yağ durumunu ve yağ kalıntılarına bakabilirsiniz. Motor kayışları da incelenmelidir.

Gaz mavi renkliyse motor yağ yakıyor ve mutlaka tamirat görmesi gerekiyor sinyali vermektedir. Lastik basıncının ne durumda olduğu da gözlenmelidir. Deneme sürüşü yapmadan aracı satın alıp almamaya karar vermemek önemli bir konudur. Çekiş sorununun olup olmadığına bakılmalıdır.
Dönüş esnasında akslardan herhangi bir ses gelip gelmediği dikkatle dinlenmelidir. Hızlı sürüş esnasında direksiyon zorlukla çevriliyorsa, lastiklerin inme ihtimali veya ön takımlarda sıkıntı olması mümkündür. Fren pedalına bir dakika boyunca basılarak pedalda dört cm fazlası inme görülüyorsa fren sisteminde sıkıntı yaşandığı bilinmelidir. Yavaş gitme esnasında da ufak tıkırtılar duyuluyorsa, süspansiyonda yaşanan sıkıntı muhtemeldir. Yoğunluğun az olduğu bir bölgede el freni çekilerek, debriyajdan ayağın çekildiği anda araba istop etmiyorsa debriyajın sorunlu olduğu bariz görülecektir.
İkinci el araç satın almak için çevrenizden alabileceğiniz bilgiler faydalı olabilmektedir. Ancak oto pazarlar ve otomobil galerileri, araçları yerinde görmeniz ve doğru karar vermeniz açısından etkili olacaktır.

HEMEN ARA