Bir arabanın performansını düşündüğümüzde ilk başta  arabanın torku,beygir gücü ve 0-100 km hızlanma değerleri gözümüzün önüne gelir. Ancak sürücü arabayı kontrol edemedikten sonra istediği kadar güçlü olsun bir gereği kalmaz. Araba üreticileri artık 4 zamanlı motorlar konusunda usta oldular ve arabanın performansını arttırmak için süspansiyon sistemlerine yöneldiler.

Arabadaki süspansiyon sisteminin amacı, lastikler ile yol arasındaki sürtünmeyi maksimum yaparak, sürüş kararlığını en yüksek seviyeye çıkartmak ve kusursuz dönüş yapılabilmesini sağlamaktır. Bu araba içinde seyahat edenlerin rahatı ve güvenliği için birinci derecede önemlidir. Şayet yollarımız kusursuz düzlükte olsaydı, süspansiyon sistemlerine çok fazla ihtiyaç duyulmazdı. Özellikle Türkiye’deki yolların durumunu hepimiz biliyoruz ve hiç olmadık yerlerde büyük bir çukura düşebiliyoruz. Tabi bu durumlarda araba zarar görmekle kalmıyor, olası bir kazaya da davetiye çıkarılmış oluyor.

Süspansiyon Sistemini Oluşturan Yerler
1.Şasi ;  arabanın motoru ve diğer parçalarını üzerinde barındıran ana kafes yapıdır.
2.Süspansiyon Sistemi; Süspansiyon sistemi şasiye bağlı olup, oluşan enerjileri absorbe ederek şasiye iletilmesini mümkün olduğunca azaltmayı amaçlar.
3.Direksiyon Sistemi ; Sürücünün aracı kontrol edebilmesini sağlayan mekanizmadır.
4.Lastikler ve Tekerlekler ; Yol ile teması ve aradaki sürtünme kuvvetiyle arabanın hareket edebilmesini sağlayan birimlerdir.

 

 

HEMEN ARA