Sohbet kısmında sorun ve çözümleri başlığı adı altında açılan konulardan birisi ve genelde yanılgıya düşülen turbo sistemi hakkında bir makale yazmayı uzun zamandır düşünüyordum kısmet bugüne imiş .

TURBONUN GÖREVİ

Daha verimli yakıt yakmayı sağlamaktır .

Şöyle düşünün bugün dünyanın en uzun ömürlü insanların soğuk ülkelerde olduğu aşikar ,bunun nedeni oradaki oksijen miktarının soğuk havalarda yüksek olmasıdır  ,tam da bur da turbonun görevi kısmında  motorun daha çok oranda sıkıştırılmış oksijen alması için çalışır peki soğuk havayı kim sağlar intercoler dediğimiz soğutucu radyatörler ,soğuk hava motor içine kadar giderken belli oranda ısısını kaybetse de genelde oksijen oranı fazladır .

Yanma odasına fazla oranda giren oksijenli hava yakıtın daha iyi yanmasına buda az yakıtla  fazla tork üretimine yol açacaktır .

Genel olarak amaç yakıtın en iyi şekilde yanmasını sağlamaktır .

TURBO KISIMLARI

 

Turbo iki ana kısımdan oluşur emme yüksek basınç hattı ve egzoz hattıdır her iki kısım arasında soğutma dediğimiz yağlama hattı vardır .

 

ÇALIŞMA PRENSİBİ

Basınçlı egzoz gazı ,giriş yapar türbin çarkını çevirir aynı mil üzerindeki kompresyon çarkı da tepkiye girerek temiz havayı motorun içine pompalar.

 

KONTROL BAKIM VE ARIZA TESPİTİ

Aracımın çekişi düştü  ekranımda motor lambası yandı 

Emme hava hattı üzerinde turbo basınç sensörü hava basınç kaybı yakalarsa bu intercol ve turbo hattı üzerinde hava sızıntısı olduğunu gösterir.

By-pass valfi (regülatör elektriksel )kısmında bir arıza

By-pass valfi  vakum hortumu  hat sızıntısı

not:Nissan juke larda bu kısım kronik arızadır .

Turbo regülatör  gövde kelebek yapraklarında (palller )sıkışma

Türbin milinde toleranslar dışında boşluktan kaynaklanan sıkışma ve zorlanma

Aracımda mavi duman geliyor .

Turbo  yağlama gövdesinin içinde ki emme hattı üzerinden yağ çekiyordur .bu sizin için erken uyarı anlamına gelir çıkış hortumu kelepçesi sökülerek parmağınızla aşırı yağ var mı? diye kontrol edilmesi ve türbin çarkına ulaşabiliyorsanız boşluğunu parmaklarınızla (ileri geri /yukarı aşağı ) kontrol edebilirsiniz .

Aracımı ekspertize götürdüm dynometre ye almadan önce turbo arızalanırsa mesul değiliz dediler neden ?

 

Turbo yağlama basıncını motor yağ pompasından alır ,yağsızlığa dayanabilecek en hassas yer turbo milidir nedeni çok yüksek devirlerde dönmesi ve yapısal olarak mil yataklar üzerinde döndüğü için bu nokta çok hassastır bu yüzdendir ki dyno metre üzerine alınan araç rulo üzerinde herhangi bir sürtünmeye maruz kalmadan hızlandığı için yağlama sıkıntısı yaşayacaktır ,birde bunun üzerine bilinçsiz yapılan testler de eklendiğinde egzozdan bir duman çıkar ki  göz gözü görmez haydi hayırlı işler .

 Motora daha sonradan modifiye amaçlı intercoler takılırmı ?

Takılmaz intercoler emme hattında direnç oluşturacağı için turbo tepkisini yavaşlatır bu motor çekişini düşürecektir .

Modifiye amaçlı turbo değiştirilir mi ?

Değiştirilmez turbo beslemesi o motorun teknik değerlerine  ve motor parçalarını oluşturan elemanların malzeme özelliklerine göre ayarlanmıştır .

Start-stop sisteminin turbo ya zararı var mıdır ?

Yoktur stop eden motorda turbo mili dönmeye devam eder fakat dur ve kalkışlarda sistem devreye girip çıktığı için turbo tam kapasite çalışmaz yani mil devri düşüktür ki yapısal olarak turbo alaşım türü malzemelerden yapıldığı için her hangi bir soruna sebebiyet vermez .

Dikkat edilmesi gereken noktalar yüksek hızlardan sonra turbo soğuması için 15-20 saniye rolanti de gaz vermeden çalışmasına imkan sağlamaktır burada ki amaç yağlamayı aniden kesmeyip yatak sarması dediğimiz arızanın önüne geçmektir.

Yakıt kalitesinin turboya etkisi var mıdır ?

Vardır düşük kaliteli yakıt motor içinde egzoz sistemi hattında kurum yapar turbo da bu sistem içine dahil olduğu için  kelebek pallerine birikecek ve tutukluk yapmasına sebebiyet vererek motor performansına etki edecektir .

TURBO BAKIM VE KONTROLLER 

Belli km bakımlarında turbo kontrolleri yapılması gerekir .

Türbin çark boşluğu kontrolü 

Biz bunu anormal gelen turbo seslerinde yapıyoruz normalde kompratörle yapılıyor fakat elle de kontrolü mümkün .

Yağ sızıntı kontrolü 

Yüksek basınç hattında ki herhangi bir hortum sökülerek yağ miktarı kontrolü ,genelde biraz yağ olur fakat fazla ve yağ eksiltme sebebi var ise soğutma kanalından emme hattına çekiyor demektir  .

 

 

Hava filitre kontrolü 

Hava filtresinin düzenli olarak değişmesi ve orjinal hava filtresi kullanılması gerekir,aksi takdirde turbo yeterli hava çekemiyeceği için motor performansına etki edecektir .adi filtre kullanılırsa en ufak bir tıkanmada filtreyi parçalayarak çarklara gelen parçalar ciddi arızalar doğurur buda motor içine çapak dediğimiz parçaların  gitmesine neden olur sonuç motor revizyon hayırlı işler .

Kısaca turbonuza iyi bakarsınız oda sizin cebinize iyi bakar, bilinçli kullanım ile her zaman geri dönüşümünüz  hızlı olur .

HEMEN ARA