Aracınızdaki bazı aksaklıklar, yanlış sürüş tekniğiniz ya da ihmalleriniz nedeni ile daha çok yakıt harcıyor olabilirsiniz. İşte sizlerle paylaştığımız ipuçları ile yaptığınız hataları görebilir ya da yakıttan tasarruf etmek için yeni yollar öğrenebilirsiniz.

  • Hızınızı sınırlayın. Ne kadar hızlı araç sürerseniz, o kadar yakıt harcarsınız. Ancak çok düşük hızla araç sürerseniz de 100 kilometrede 1 litre benzin kaybınız olur. Bu nedenle kendinize ideal bir hız belirleyin ve ondan mümkün olduğunca şaşmamaya çalışın.
  • Ani fren yapmaktan kaçının. Yavaş yavaş hızlanarak ve yavaşlayarak, mümkün olduğunca yumuşak vites geçişleri ile yakıttan tasarruf etmeniz mümkün. Ani fren yapmak ve sert manevralar size daha fazla yakıt harcatır. Yapılan araştırmalara göre sert sürüşte, yumuşak sürüşten yüzde yirmi daha fazla yakıt tüketiliyor.
  • İmkan dâhilinde en yüksek vitesi seçin. Aracınız belli bir hızdayken, ona uygun en yüksek viteste gitmek, ideal yakıtı harcamanızı yani bir nevi yakıttan tasarruf etmenizi sağlar. Düşük viteste yüksek motor devriyle araç sürmek aracınızı zorlayacağı için daha çok yakıt harcanır.
  • Klimaya dikkat! Klima kullanmayarak yüzde üç oranında tasarrufu yakalayabilirsiniz.
  • Rölantiden kaçının. Aracınızı çalışır durumda bekletmek yerine motoru kapatın ve hareket edeceğiniz zaman çalıştırın. Boşuna yakıt harcamamış olursunuz.
  • Camlarınızı kapalı tutmaya özen gösterin. Camlar açık halinde sürüşte aerodinamik çekiş oluşur. Bu durumda aracınız daha çok güç sarf edeceği için daha çok enerji ihtiyacı ile normalin üstünde yakıt harcamak durumunda kalır.
  • Lastiklerinizin havasını kontrol edin. Az şişirilmiş lastikler yuvarlanmak için daha çok enerjiye, buna bağlı olarak yakıta ihtiyaç duyar. Lastiklerinizin havası belli bir süre içerisinde inebilir. Düzenli olarak bunu kontrol edip, doğru lastik şişirmeyi uygularsanız yakıtınızdan yüzde beşe kadar tasarruf edebilirsiniz.
  • Aracınızın bakımınızı periyodik olarak gerçekleştirin. Araç bakımı, aracınızın ömrünü uzatır. Kirli hava filtresi, kirli bujiler ve tıkalı yakıt filtresi aracınızın normalden daha fazla yakıt harcamasına neden olur. Motorunuz bakımlı ise yakıttan yüzde dört oranında tasarruf etmeniz mümkün.
HEMEN ARA